Rozvojová spolupráca

ProSurvey & Prohuman - realizujte výskumy s nami

jan 8 2024

ProSurvey a Prohuman ponúka službu spracovania dotazníkov a výskumov podľa dodanej predlohy. Oslovíme vybraných respondentov, vyhodnotíme odpovede. Pošleme Vám hotové výsledky, v ktorých sú tabuľky a grafy. Odbremeníme Vás tak od práce a vyhodnocovania dotazníkov, technického spracovania a tvorby grafov. Od roku 2011 sme individuálne poradili a vyhodnotili cez 800 výskumov z rôznych profesijných oblastí.

Naše zameranie

1. Prieskumy k študentským záverečným prácam.
2. Prieskumy verejnej mienky, komerčné prieskumy a anketové sondáže.
3. Vedecké štúdie (elektronické spracovanie štandardizovaných dotazníkov, testov a dotazníkov vlastnej proveniencie).

Obráťte sa na nás a pomôžeme vám ich zrealizovať.

Vyšiel Prehľad Top 40 aktivít globálneho vzdelávania v SR

nov 5 2023

Začiatkom jesene vyšla digitálna verzia prehľadu ‚TOP 40 globálneho vzdelávania‘, na ktorom Platforma rozvojových organizácií – Ambrela spolupracovala spolu s hlavným zostavovateľom publikácie – organizáciou Fairtrade Česko a Slovensko. Prehľad kompaktne a zrozumiteľne mapuje 40 ponúk od 11 vzdelávacích organizácií na Slovensku.

Vojna na Ukrajine nám ukazuje dôležitosť práce humanitárnych organizácií

aug 18 2023

Svetový humanitárny deň poukazuje na dôležitosť a dodržiavanie princípov humanitárnej pomoci, ako aj na docenenie práce humanitárnych pracovníčok a pracovníkov v krízových oblastiach. Tí bezpodmienečne nasadzujú svoje životy v snahe pomôcť zraniteľným ľuďom v núdzi. Ako pripomína platforma Ambrela, združujúca domáce humanitárne organizácie: ‘susedná Ukrajina, zmietajúca sa už rok a pol vo vojne, je toho živým a pre Slovensko veľmi blízkym dôkazom‘.

ocenenie clenov Ambrely za pomoc Ukrajine vo februari 2023
Distribucia humanitarnej pomoci od charit - foto Tony Fric
Karpatska nadacia pomaha Ukrajine

Humanitárne organizácie platformy Ambrela pomáhajú núdznym po zničení Kachovskej priehrady

jún 14 2023

Slovenské humanitárne organizácie, združené do platformy Ambrela, začali okamžite po prijatí správy o zničení Kachovskej priehrady s plánovaním a koordinovaním distribúcie humanitárnej pomoci do Chersonskej oblasti. O pár dní k núdznym dorazili prvé kamióny s pitnou vodou, potravinami a hygienickými potrebami. Vyhlásených je osem zbierok pomoci ľuďom na Ukrajine.

zaplavy v Chersonskej oblasti - foto AP
Clovek v ohrozeni distribuuje pomoc na Ukrajine - foto CvO
UNICEF v Chersonskej oblasti - foto Alexsey Filippov

Pozrite si diskusiu o našej všímavosti a zvyšovaní solidarity s núdznymi, 15. februára od 18:00 do 19:00

feb 13 2023

Zaujíma vás, čo má globálne vzdelávanie so scitlivovaním obyvateľstva a zvyšovaním nášho záujmu o okolie, dobrovoľníctvo či aktivizmus? Prečo o vojne u nášho východného suseda treba premýšľať v globálnych súvislostiach? V čom je pre našu spoločnosť prospešné celoživotné vzdelávanie dospelých a výchova k aktívnemu občianstvu? A tiež prečo potrebujeme mať prijatú (a na školách implementovanú) Národnú stratégiu globálneho vzdelávania na Slovensku?

Osvetová kampaň Ambrely štartuje videom o (ne)všímavosti a solidarite s núdznymi

feb 7 2023

Platforma rozvojových organizácií Ambrela odštartovala vo februári osvetovú kampaň pre širokú verejnosť s názvom ‘Všetci sa máme čo učiť‘. Tentoraz sa však nezamerala na prezentáciu svojich aktivít v oblasti humanitárnej pomoci či rozvojovej spolupráci, ale formou série videí a diskusií predstaví podstatu a potrebu globálneho vzdelávania na školách i mimo nich.

„Globálne vzdelávanie umožňuje ľuďom kriticky reflektovať svet a svoje miesto v ňom; otvárať im oči, srdcia a mysle pre realitu sveta na miestnej aj globálnej úrovni,“ píše sa v novej Európskej deklarácii o globálnom vzdelávaní do roku 2050, ktorú začiatkom novembra prijali v Dubline vlády naprieč celou Európou, vrátane Slovenska. Čoskoro by mala byť aj u nás prijatá národná Stratégia globálneho vzdelávania, na ktorej príprave pracovala aj platforma rozvojových organizácií Ambrela, zastrešujúca 30 mimovládnych organizácií v SR. Práve jej členské a pozorovateľské organizácie, venujúce sa téme globálneho vzdelávania (GV), sa výrazne podieľali na pripomienkovaní tvorby danej stratégie a budú aj súčasťou aktuálnej osvetovej kampane Ambrely o podstate a potrebe globálneho vzdelávania na školách i mimo nich.

Správa AidWatch: Kríza na Ukrajine naplno odhalila slabiny zahraničnej pomoci SR

nov 30 2022

(Platforma Ambrela hodnotí v správe AidWatch systém oficiálnej rozvojovej spolupráce SR)

Keby SR do oficiálnej rozvojovej spolupráce nezapočítala sumu 9,42 mil. eur v podobe darovaných vakcín partnerským krajinám na boj s pandémiou covid-19, bola by hodnota zahraničnej pomoci SR v minulom roku ešte nižšia ako v roku 2020. Správa občianskej spoločnosti AidWatch z dielne platformy Ambrela ukazuje, ako sa rok 2021 v systéme oficiálnej rozvojovej spolupráce SR niesol v duchu nevyužitých príležitostí. Jej závery následne podčiarkla humanitárna kríza v dôsledku vojny na Ukrajine.

AidWatch je správa Platformy rozvojových organizácií – Ambrela, ktorá opisuje a hodnotí systém rozvojovej spolupráce – ODA SR (z angličtiny Official development assistance) vrátane jeho procesov, míľnikov, ale aj stanovených a dosiahnutých cieľov v roku 2021. Ponúka tak kritický pohľad, ale aj odporúčania pre oblasť rozvojovej spolupráce a globálneho vzdelávania zo strany občianskej spoločnosti.

Objem ODA SR v obdobi 2013 2021
Bilateralna vs multilateralna ODA SR v obdobi 2013 2021
Ukazka rozvojoveho projektu s podporou SlovakAid v Keni

Ambrela vydala podklady pre médiá (media kit) k projektu ‚Globálne ciele a migrácia‘

máj 19 2022

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela zastrešuje na Slovensku 29 prevažne mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráci a globálnemu vzdelávaniu doma aj v zahraničí. Sekretariát Ambrely nepôsobí priamo v teréne, ale plní cieľ advokačný v prospech svojich členov a pozorovateľov (napríklad v zlepšovaní podmienok pre ich prácu cez pripomienkovanie verejných politík v gescii MZVaEZ SR, MŠVVaŠ SR a podobne, buduje ich kapacity vhodnými vzdelávacími aktivitami a informuje verejnosť o našom spoločnom poslaní meniť životy a životné podmienky núdznych po celom svete k lepšiemu.

Vyšla prípadová štúdia o kampani ‘Spolu pre Etiópiu‘ a pomoci slovenských mimovládok v regióne Tigraj (PDF)

máj 19 2022

Etiópia má za sebou dlhoročný turbulentný politický vývin a na svojom konte žiadnu históriu demokracie, na ktorú by mohla nadväzovať. A tak napriek sľubným demokratizačným reformám a oceneniam zo zahraničia spadla opäť do priepasti autoritárstva, ktoré v novembri 2020 vyvrcholilo v etnicky podmienené násilie a následnú humanitárnu katastrofu na severe krajiny – v regióne Tigraj.

Ďalších sedemsto ton humanitárnej pomoci od slovenských mimovládok smerovalo v apríli na Ukrajinu

máj 9 2022

Slovenské mimovládne organizácie (väčšinou členské, pozorovateľské a partnerské organizácie platformy Ambrela) počas druhého mesiaca vojenskej invázie a humanitárnej krízy na Ukrajine prepravili na územie svojho východného suseda ďalších vyše sedemsto ton humanitárnej pomoci. Distribúcia pomoci je stále možná vďaka solidarite slovenského obyvateľstva.

Od začiatku vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu pôsobí Platforma rozvojových organizácií – Ambrela, zastrešujúca 29 humanitárnych, rozvojových a vzdelávacích organizácií na Slovensku, ako koordinátor pracovnej skupiny pre oblasť humanitárnej pomoci. Platforma Ambrela tiež zbiera a vyhodnocuje informácie od svojich členov (ako napríklad: Človek v ohrození, Slovenská katolícka charita, Nadácia Integra, ADRA Slovensko, saleziánske SAVIO) a ich ukrajinských partnerov, aby s údajmi vedeli ďalej presadzovať účinnú distribúciu pomoci v regióne. Organizácie Ambrely spolu s miestnymi partnermi totiž pomáhajú nielen utečencom a utečenkám z Ukrajiny na slovenskej strane hraníc, ale adresne distribuujú humanitárnu pomoc aj priamo na území nášho východného suseda. Hneď v marci prepravili slovenské mimovládne organizácie na územie Ukrajiny 709 ton humanitárnej pomoci. Za mesiac apríl ide o podobne vysoké číslo.

Charita distribuuje pomoc nudznym ludom v Dnipre-Foto Tony Fric April2022
Zbombardovane domy v Buci-Foto Tony Fric April2022
Odovzdana humanitarna pomoc charity v Dnipre-foto Tony Fric

Čo nám ukazuje kampaň ‘Tváre migrácie‘. Publikácia ako podklady pre školy (edu kit) v PDF

máj 2 2022

Cieľom osvetovej kampane Ambrely s názvom ‘Tváre migrácie‘ v rámci trojročného projektu 'Globálne ciele a migrácia' je rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o rôznorodosti, tolerancii a vysvetliť dôvody i výhody spolunažívania ľudí z odlišných kultúr cez konkrétne životné príbehy. Musíme tiež nahlas hovoriť o dôvodoch aj spôsoboch migrácie (prevažne tej nútenej) a ukázať, čo zažívajú ľudia na úteku pred vojnou a prečo im treba pomôcť. Od konca februára, kedy začala ruská vojenská invázia na Ukrajine, sa téme utečenectva nedá vyhnúť – pýtajú sa na ňu deti a mladí doma i v škole – na čo vhodne zareagovali svojimi aktivitami naše členské, pozorovateľské i partnerské organizácie, ako aj samotný sekretariát Ambrely.

Jednou z projektových aktivít je aj vydanie materiálu pre školy: ‚edu kit’ s podporou EÚ cez program DEAR aj SR cez SlovakAid.
K stiahnutiu a prečítaniu je tu v PDF: https://tvaremigracie.ambrela.org/wp-content/uploads/2022/04/Edu_kit_Amb...

Ako sa aktívne zapojiť do humanitárnych aktivít pomoci Ukrajine

feb 27 2022

Možnosti ako sa aktívne zapojiť do humanitárnych aktivít pomoci Ukrajine. Registrovanie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, pripravených pomôcť. Finančné zbierky našich organizácií na pomoc obyvateľstvu Ukrajiny. Infolinky, poradenstvo a pomoc v oblasti duševného zdravia a ďalšie informácie nájdete na stranke Ambrely: https://ambrela.org/spravy/pomahajte-s-nami-na-ukrajine/

Ambrela na stránku pridáva postupne zoznamy aktivít, ktoré organizácie práve teraz v rámci pomoci Ukrajine realizujú a ich zbierky pomoci, ktoré môžete podporiť. Zároveň uvádza aj kontakty či formuláre pre prípad, že by ste chceli okrem finančných darov prispieť priamo svojím fyzickým dobrovoľníctvom, alebo poskytnutím ubytovania pre ľudí na úteku.

Občiansky sektor adresoval vláde SR výzvu k poskytovaniu humanitárnej pomoci Ukrajine

feb 27 2022

Platforma Ambrela, združujúca 28 významných humanitárnych a rozvojových organizácií v SR, podrobne sleduje situáciu, ako aj potreby na Ukrajine, a vyjadruje solidaritu s obyvateľkami a obyvateľmi nášho východného suseda. Priama vojenská invázia, ktorá sa vo štvrtok 24. februára 2022 začala, znamená pre obyvateľstvo Ukrajiny deštrukciu, množstvo mŕtvych, zranených a aj veľké počty ľudí na úteku.
V tejto situácii vieme využiť naše odborné kapacity a poskytnúť pomoc tým, ktorí to potrebujú. Práve preto sme v rámci Pracovnej skupiny Ambrely pre humanitárnu pomoc (PS HP) okamžite pripravili a zaslali výzvu vláde SR (konkrétne predsedovi vlády, Eduardovi Hegerovi, a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí, Ivanovi Korčokovi) k téme poskytovania humanitárnej pomoci Ukrajine.

Vyšla správa o napĺňaní Globálnych cieľov a migrácii v EÚ

feb 21 2022

V roku 2015 súhlasilo 193 vlád z celého sveta (vrátane všetkých členských štátov EÚ) s Agendou 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj a s Globálnymi cieľmi trvalo udržateľného rozvoja (SDGs). ‘Leave No One Behind / Nenechať nikoho pozadu’, je základnou zásadou agendy a zahŕňa prísľub dostať tých najviac zraniteľných, utláčaných a z okraja záujmu spoločnosti čo najviac do popredia. Každý, kto v médiách sledoval scény z utečeneckých táborov na gréckych ostrovoch, však môže vidieť, že utečenci a utečenky sú stále medzi tými najviac zatláčanými do úzadia.

Veľa sa diskutuje o význame onej zásady ‘Nenechať nikoho pozadu’. Utečenci a utečenky však v tejto diskusii väčšinou nefigurujú. Všetkým musí byť jasné, že ciele Agendy 2030 sa nedosiahnu, ak EÚ nezmení svoje politiky a postupy, týkajúce sa utečencov, utečeniek, a neuzná ich ľudské práva. Organizácia Global Call to Action Against Poverty (GCAP) preto vydala správu 'SDGs and Migration in the European Union' / ‘Globálne ciele a migrácia v EÚ‘, aby podrobnejšie analyzovala prepojenie cieľov udržateľného rozvoja a situácie utečencov, utečeniek v EÚ.

Vyšla slovenská štúdia o medzinárodnom rozvojovom dobrovoľníctve a jeho príspevku ku Globálnym cieľom (SDGs)

feb 21 2022

Platforma rozvojových organizácií Ambrela vydala koncom roka 2021 štúdiu, venujúcu sa príspevku medzinárodného rozvojového dobrovoľníctva k napĺňaniu Globálnych cieľov (SDGs) a Agendy 2030. Čiastočne sa opiera aj o výskum, do ktorého sa zapojili členovia Ambrely, pripravujúci a vysielajúci mladých ľudí zo SR na svoje dobrovoľnícke pobyty do krajín Globálneho Juhu. Za poslednú skoro dekádu ich bolo takto vyslaných už dvesto a výjazdy úplne neochromila ani pandémia Covid-19.

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!