Zistite, čo sa deje vo svete, aj to, ako ovplyvniť dianie za vaším domom - s monda.eu!

aug 19 2014

Nový viacjazyčný e-learningový portál www.monda.eu prináša jedenásť modulov o globálnych témach, aj o riešeniach domácich problémov. Záujemcovia na ňom nájdu bezplatnú možnosť získať nové informácie o prepojení celého sveta, aj rady o tom, ako sa podieľať napríklad za zrušení skládky v mieste, kde žijú. Monda.eu vás vzdelá, aj inšpiruje k aktivite.

O globálnych témach

Všetko so všetkým súvisí. Tričko, ktoré máte práve na sebe bolo s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené v Bangladéši alebo v Číne, z bavlny vypestovanej v Indii. Kto s kým obchoduje a za akých podmienok? Kávu, ktorú ste si ráno kúpili v pojazdnom stánku pred supermarketom, asi vypestovali v Etiópii alebo v Kolumbii, upražili ju v Taliansku a vy si na nej pochutnávate na Slovensku. Čo všetko sa skrýva za pojmom globalizácia? Klčovanie pralesov v Brazílii s nami tiež súvisí. Sója, ktorá sa pestuje na miestach, kde bol Amazonský prales, je krmivom pre hovädzí dobytok v USA, aby čo najviac vyrástol a mohli sme si na Západe pochutnať na jeho mäse. Ako škodí takéto prepojenie životnému prostrediu, či ako podporuje klimatické zmeny?

Pomáhame najmenej rozvinutým krajinám, aby znižovali chudobu svojich obyvateľov a rozvíjali sa. Čo vlastne znamená rozvoj? Najobľúbenejšie ovocie Európanov sú banány, ktoré na plantážach v Strednej Amerike ošetrujú chemikáliami bez ochrany aj deti. Patrí medzi základné ľudské práva aj právo na vzdelanie? Aj na Slovensko smerujú migranti a utečenci, ktorí chcú viesť lepší život a podporiť svoje rodiny, ktoré zostávajú v krajinách ich pôvodu. Komu a čo prináša migrácia? Z niektorých krajín viac migrujú ženy, z iných muži. V čom všetkom spočíva rovnosť pohlaví? Myslím si, že ovplyvním málo z toho, čo sa deje vo svete. Veľmi ma však štve skládka odpadov, ktorá vzniká za našim mestom. Ako môžem byť občiansky aktívny doma? A ako o všetkom vyššie popísanom kriticky premýšľať?


Jediný viacjazyčný interaktívny portál

Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) v spolupráci s domácimi i zahraničnými partnermi spúšťajú v auguste e-learningový portál www.monda.eu. Nájdete na ňom aj odpovede na vyššie kladené otázky. Na portáli bude k dispozícii celkom jedenásť modulov v desiatich jazykoch (napríklad aj v rumunčine, poľštine, v esperante, aj v angličtine a v nemčine). Slovenské moduly sú prispôsobené domácemu kontextu, takže sa dozviete o príkladoch z každodenného života ktoréhokoľvek Slováka či Slovenky. Monda.eu zavedie vzdelávania chtivých do rôznych kútov sveta. Ponúkne nové perspektívy vnímania diania vo vašom okolí, aj za hranicami. Autori projektu Global E-learning, v rámci ktorého portál vznikol, aj experti, ktorí spracovali jednotlivé moduly, chcú, aby sa o dôležitých témach, ktoré sa nás prirodzene dotýkajú, komunikovalo. Ideálne nie stereotypným, ale o to zaujímavejším spôsobom.
Každý modul obsahuje kvízy, k dispozícii je aj fórum, na ktorom môžu účastníci kurzu navzájom zdieľať svoje postrehy a skúsenosti. Portál je prístupný zadarmo, stačí sa zaregistrovať. “Portál je určený pre všetkých, ktorých aspoň trochu zaujíma dianie u nás a vo svete. Chceme im priniesť pochopenie nášho prepojeného sveta,” vraví Erika Mácsayová, projektová manažérka zo SCKR.


E-learning je IN

Forma e-learningu dáva účastníkom možnosť vzdelávať sa vtedy, keď sa im to hodí. Stačí pripojenie na internet. “E-learning je vzdelávacím nástrojom budúcnosti. Nenahradí klasické vzdelávanie, ako ho poznáme, skôr ho dopĺňa, rozširuje možnosti. Umožňuje vzdelávanie aj tým, ktorí by sa k nemu inak nedostali, napríklad preto, že bývajú ďaleko či naň nemajú čas,” vraví Peter Ivanič zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj. “Je to svojím spôsobom veľmi demokratický nástroj. Zároveň je to globálny trend. Stačí sa pozrieť na voľne dostupné online kurzy najlepších svetových univerzít, napríklad na stránke www.coursera.org ”, doplňuje.

Autor: Magdaléna Vaculčiaková
PR manažérka Monda.eu