Prečo má Slovensko pomáhať iným?

jún 28 2011

Spisovateľ Michal Hvorecký po návrate z Afganistanu
Počas svojej cesty po Afganistane v novembri 2010 som často myslel na to, ako málo Slovensko prispieva na rozvojovú pomoc a aký zlý obraz tieto aktivity vôbec majú v slovenských médiách aj mysliach.

Trúfam si tvrdiť, že väčšinový názor na Slovensku je: pomoc od druhých v skutočnosti potrebujeme my, tu doma, pretože sme tá chudobnejšia časť Európy, máme nízke platy, slabé sociálne istoty a vysokú nezamestnanosť. To všetko do veľkej miery platí, lenže putovanie po Afganistane poskytuje celkom iný uhol pohľadu. Problém vidím aj v tom, že slovenských občanov príliš zamestnávajú problémy domácej politiky, často žabomyšie koaličné či opozičné spory, kauzy, hádky, búrky v pohári vody. Medzinárodné záväzky Slovenska sa neberú vážne, zľahčujú sa a globálne výzvy sa považujú za cudzie, za neznáme, veľmi vzdialené problémy, ktoré sa nás pod Tatrami netýkajú.

Dôležité je, aby rozvojová pomoc, ktorú poskytuje Slovensko, naozaj účinne pomáhala a výsledky sa dali vidieť – v televízii, na internete, na sociálnych sieťach. Pretože už teraz mnohé aktivity skutočne zlepšujú život ľudí vo svete a zlepšujú meno našej malej stredoeurópskej krajiny v zahraničí.

Moja skúsenosť v Afganistane mi potvrdila, že zmysluplné vedomostné partnerské projekty sa dajú robiť aj za málo peňazí. Moja cesta sa uskutočnila v rámci projektu Twin School, ktorý vedie organizácia Človek v ohrození. Navštívil som viaceré prípravné školy Aschiana pre najchudobnejších – niektoré budovy majú počítačové vybavenie, iné sú skôr chatrče bez elektriny a vody. Priniesli sme školské pomôcky a hračky. Vďačnosť žiakov, ktorých nemal kto rozmaznať, nemala hraníc.

Jeden chlapec sedel v lavici v uzbeckom kroji, ďalší ako hip-hoper a tretia už mala trinásť, takže po ulici chodievala v burke. Ich partnerské školy sa nájdu od Bratislavy cez Dolný Kubín až po Košice. Rozprávajú sa cez Skype a spriateľujú sa na Facebooku, alebo, ak nemajú kompjútre, kreslia obrázky a píšu si. Netvrdím, že afganské decká vedia, ako sa volá naša premiérka alebo ktoré slovenské rieky sa vlievajú do Dunaja, ale o to nejde. Mladí Afganci nadovšetko potrebujú pocit, že na nich svet nezabudol, že na nich niekomu záleží.

V rámci Twin School poslali slovenskí darcovia do Aibaku starší digitálny foťák, vďaka ktorému si deti urobili prvé fotografie v živote – pokrok v krajine, kde pred desiatimi rokmi Talibanci rozmlátili Národné múzeum aj galériu a zničili sochy gigantických Budhov v Bamiáne.

Afganistan, krajina v extrémnej situácii, akú svet dosiaľ nepoznal, sa za jedenásť dní nedá pochopiť. Ale to, že najmladšia generácia potrebuje najmä vzdelanie a lásku, musí byť zjavné každému, kto tam zažil jednu vyučovaciu hodinu.

Twin School projekt rozvojového vzdelávania

Spisovateľ a publicista Michal Hvorecký navštívil Afganistan v rámci projektu Twin School, ktorý vedie občianske združenie Človek v ohrození. Zbieral námety pre literárne reportáže pre pravidelný školský „Twin School magazín' a zaujímali ho najmä netradičné, médiami nepokryté témy - afganská literatúra či popkultúra. Do trojročného projektu Twin School sú zapojené školy z Estónska, Švédska, Veľkej Británie, Slovenska a Afganistanu. V rámci neho sa na slovenských školách realizujú napr. „afganské dni', či videokonferencie s partnerskými školami v Afganistane. Vznikla tiež príručka Afganistan a Miléniové rozvojové ciele a film Biele holubice režisérky Sahryy Karimi. Afganskí žiaci a žiačky mali tiež možnosť vystavovať fotografie na putovnej výstave Afganistan očami detí. V rámci projektu vycestovali dve cesty slovenských učiteľov do Afganistanu a afganských na Slovensko.

_________________________________________

Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jar 2011. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 31 (23 riadnych členov a 8 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.
http://www.mvro.sk

Celé číslo časopisu Rozvojová pomoc - jar 2011 v PDF