Rozhovor s Radovanom GUMULÁKOM, generálnym sekretárom Slovenskej katolíckej charity, o využití financií z ich zbierky na humanitárnu pomoc a skúsenostiach z Haiti.
Ako vyzeralo Haiti v čase vašej cesty?
Na Haiti som priletel až jeden a pol mesiaca po zemetrasení, takže situácia už bola menej kritická. Situáciu na Haiti som dovtedy poznal iba zo záberov z televízie, no realita, ktorú som videl na vlastné oči v hlavnom meste, bola naozaj šokujúca a hlboko na mňa zapôsobila. Rozsah škôd, obrovské ľudské straty a humanitárna kríza si vyžadujú dlhodobú pomoc, ktorú krajina sama nezvládne. Najviac sa ma dotklo, keď som videl v nemocnici ľudí, ktorí sa zotavovali z rôznych zranení, ktoré utrpeli pri zemetrasení. Mnohí museli podstúpiť amputácie niektorých končatín. Najmä pohľad na takto postihnuté deti bol pre mňa osobne veľmi bolestný.
Do akej geografickej oblasti na Haiti ste sústredili pomoc?
Naša pomoc smerovala do hlavného mesta Port-au-Prince na zabezpečenie lekárskej pomoci, kde sme finančne podporili misiu lekárov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Títo lekári denne ošetrili viac ako 100 pacientov v poľnej nemocnici na mieste bývalej univerzity. Finančne sme tiež podporili humanitárnu pomoc Caritas Haiti, ktorá v spolupráci členmi tímu Caritas Internationalis distribuuje potraviny a prístrešky.
Ako ste využili resp. plánujete využiť financie zo zbierky?
Na pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti sa v zbierke Slovenskej katolíckej charity vyzbieralo spolu 320-tisíc eur. Z týchto financií sme sumou 33-tisíc € podporili záchrannú akciu lekárov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Ďalšou sumou 25-tisíc € sme podporili humanitárnu pomoc Caritas Haiti a sumou 10-tisíc dolárov sme prispeli na kliniku sestier Vincentiek, ktoré pôsobia v Port-au-Prince v časti Sibert. Denne ošetria viac ako sto ľudí a dva razy týždenne distribuujú potraviny pre núdznych. Zo zvyšných peňazí sa budú realizovať projekty na obnovu škôl, ktoré prevádzkujú misionári. Zvažujeme tiež podporu projektu mobilnej kliniky a vybudovania dočasného bývania pre rodiny.
Aké najväčšie problémy riešite pri plánovaní a poskytovaní pomoci?
Rozsah škôd je obrovský a na všetko treba veľa peňazí. Zemetrasenie zvýšilo infláciu v krajine, takže ceny za materiál, zariadenia, služby aj mzdy šli výrazne nahor. Pri plánovaní pomoci si tiež uvedomujeme, aké je dôležité myslieť aj na zapojenie miestneho obyvateľstva do pomoci. Nemalo zostať len pasívnym prijímateľom.
Zaznamenali ste aj nejaké problémy s bezpečnosťou?
Upozornili nás, aby sme po zotmení nevychádzali. Počuli sme tiež o nejakých únosoch. Problémy sme však nezaznamenali, no sú štvrte v hlavnom meste Port-au-Prince, kde je to problematické, napríklad Cité Soleil.
_________________________________________
Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jar 2010. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 32 (25 riadnych členov a 7 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.
http://www.mvro.sk