Divadelná hra Imigranti má premiéru v decembri

dec 3 2012

„Staré africké príslovie hovorí, že drevo môže byť vo vode akokoľvek dlho, ale krokodíl sa z neho nikdy nestane...“, usmieva sa a lámanou slovenčinou presviedča mladá Argentínčanka z činohry Imigranti. Diváci si ju obľúbia kvôli jej pokusom recitovať Hviezdoslava, naučiť sa variť halušky a vinšovať po slovensky. IMIGRANTI nám porozprávajú o tom, ako vnímajú slovenskú identitu, zvyky, tradície a prečo sa Slovensko stalo ich romantickým snom.

S pomocou úsmevu, hudby a tanca sa diváci, prostrednictvom hercov - Lucia Siposová, Jana Valocká, Jana Dobiášová, Mako Hindy, gitarista Peter Cibulka a Miro Málek , ponoria na Slovensku do exotiky. Imigranti je jedinečná produkcia Inštitútu pre rozvoj spoločnosti, scenáristky Michaely Strnad a režiséra Václava Púčika pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Premiéra sa realizuje v priestoroch Kultúrneho domu v Bratislave - Záhorskej Bystrici dňa 12.12.2012 od 19,00 a je spojená s tanečnou milongou argentínskeho tanca.

Diváci v Banskej Bystrici a v Prešove si Imigrantské príbehy môžu vychutnať dňa 14. decembra 2012 o 19 hod. v priestoroch knižnice P.O.Hviezdoslava, Hlavná ul.č.16 v Prešove a dňa 15. decembra 2012 o 19 hod. v divadelných priestoroch Fakulty dramatických umení Akadémie umení, Horná 95 v Banskej Bystrici.

Otázky domova a inakosti. Nový domov prebúdza u cudzincov to, čo by nikdy o sebe nezistili, ak by zostali vo svojej krajine, pretože nová kultúra predstavuje akoby oponent ich zvykov.

Ako zažiť vzrušenie z príbehov migrantov, ktoré ožívajú prostredníctvom inovatívnej video projekcie na javisku? Diváci uvidia ako imigranti tvoria odkazy na myšlienky, ktoré vytvárajú obraz domova prostredníctvom pohľadu na niektoré jazykové prejavy hostiteľskej krajiny. Scenár poukazuje na deštruktívne kultúrne zvyklosti, ktoré rozdeľujú i zbližujú naše cennosti v celosvetovom jave migrácie. Slovensko je ako romantický cieľ, kde rozličné skupiny ľudí konvergujú z rôznych miest. Symbolizuje miesto, kde by ste sa mohli stratiť medzi rozdielmi. Postupne divák zistí, že priestor patrí tomu, kto príde odinakiaľ, preto bude patriť aj každému, kto nezaváha a príde podporiť rozmanitosť a kultúru Slovenska.

Zdroj:
http://www.facebook.com/DivadloImigranti
Inštitút pre rozvoj spoločnosti www.sdisk.eu