Hľadá sa detský zamestnanec pre prácu v továrni na výrobu topánok

jún 11 2015

Uchádzač: Vo veku 12 – 15 rokov, ideálne s malými rukami, pochádza z chudobnej rodiny, ktorá zúfalo potrebuje peniaze, nedokončil základnú školu. Uprednostňujeme dievčatá.
Ponúkame: Prácu v prostredí továrne bez okien a klimatizácie, pracovná doba min. 10 hodín denne, plat 120 eur/mesiac, možnosť navýšenia v prípade odpracovania nadčasov, zabezpečíme dopravu do práce a z práce za poplatok na korbe nákladného auta spolu s ďalšími pracovníkmi továrne.
Ďalšie benefity: Práca v kolektíve mladých ľudí, žiadna škola.
Hláste sa priamo v továrni s dokumentmi totožnosti. Môžu byť aj falošné.

Takto by mohol vyzerať inzerát na zamestnanca takmer ktorejkoľvek textilnej továrne v krajinách juhovýchodnej Ázie, keby mal byť úprimný. Podobné inzeráty by mohli zverejniť napríklad majitelia plantáží s banánmi v Kostarike, či s tabakom v Turecku, alebo rebeli, ktorí ovládajú bane na konfliktné minerály v Demokratickej republike Kongo. Deti tiež pracujú v domácnostiach, pomáhajú v reštauráciách, dievčatá zarábajú ako prostitútky.

Podľa Svetovej organizácie práce (ILO) vo svete stále pracuje asi 168 miliónov detí vo veku 5 – 14 rokov, rovnako dievčatá, aj chlapci. Dôvodom je chudoba, zlé sociálne pomery rodín, z ktorých deti pochádzajú, aj nedostatočné vzdelanie rodičov.

Tohtoročná kampaň za boj proti detskej práci má motto „NIE detskej práci, ÁNO vzdelaniu“. Svetová organizácia práce upozorňuje na to, že kvalitné vzdelanie zadarmo je prvým a základným krokom k tomu, aby sa eliminoval počet pracujúcich detí. Podľa UNESCO je vo svete ešte stále 58 miliónov detí, ktoré nenavštevujú základnú školu a 63 miliónov tínedžerov, ktorí nie sú zapísaní na stredných školách. Navyše, aj z tých, ktorí oficiálne do školy chodia, mnoho detí namiesto školy pracuje.

ILO tiež upozorňuje na to, že štáty musia prijať a dôkladne implementovať politiky, ktoré jasne určia minimálnu vekovú hranicu pre prácu.

Ďalšie informácie nájdete na stránke Svetovej organizácie práce:
http://www.ilo.org/ipec/Campaignandadvocacy/wdacl/2015/lang--en/index.htm

Zdroj:
Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 32 (25 riadnych členov a 7 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.
http://www.mvro.sk