Divadelná hra Imigranti

dec 10 2012

Láska hory prenáša a ľahko dokáže preniesť aj tanečnicu z ďalekej Argentíny na Slovensko. Isabela si otvorí tanečné štúdio, ktoré sa stáva obľúbeným miestom prisťahovalcov. Ruska, Kanaďan, Číňanka a Afganec tu zdieľajú svoje zážitky a skúsenosti vo svojom novom domove. Úsmevná mozaika príbehov, spevu a tanga sa skrýva pod názvom Imigranti.

Imigranti je jedinečná produkcia Inštitútu pre rozvoj spoločnosti, scenáristky Michaely Strnad a režiséra Václava Púčika pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Melancholické tango priláka imigrantov, ktorí sa postupne objavujú na javisku so svojimi topánkami, ktoré ich doviedli až sem, na Slovensko. Každý z nich má nejaký príbeh, o ktorý sa chce podeliť, ale aj jednoduché každodenné dojmy a pocity či nedorozumnia súvisiace so životom v cudzine. Režisér Václav Púčik a scenáristka Michaela Strnad boli inšpirovaní skutočnými výpoveďami a rozhovormi s imigrantmi na Slovensku. Prispôsobili ich rozprávanie divadelným doskám, podporili nadsázkou, hudbou, spevom a tangom.

Režisér Václav Púčik po svojom debute - muzikálovo-komiksovej show Trik Trejsy – pokračuje v živom, obrázkovom, bystrom režijnom rukopise. Smiešne aj smutné – skrátka, raz sú imigranti ako stratené duše a inokedy zas udomacnení, spokojní fanúšikovia slovenského hokeja.

Všetci herci stvárňujú viacero postáv, ktoré sa šikovne prelínajú v reálnych životných situáciách. Ústrednou postavou je Isabela, ktorá je tmelom divadelnej inscenácie. Stvárňuje ju Lucia Siposová, ktorá dostala príležitosť na pódiu si zatancovať tango a zaspievať slávne melódie za sprievodu gitaristu Petra Cibulku, ktorý sa postaral o živé hudobné vstupy.

Ďalšími hercami sú výborná Jana Valocká v role Rusky Nadi a despotickej matky. Mladá herečka Jana Dobiášová stvárňuje Číňanku, ktorá sa prevtelí aj do epizódiek ako suseda či predavačka.

V Imigrantoch sa predstaví aj divadelný debutant, talentovaný Mako Hindy, ktorý hrá partnera Siposovej, doktora, a hlavne Afganca Azima. Čo by to bolo za divadlo bez policajta a teroristu? Tieto epizódky sa ušli Miroslavovi Málekovi, ktorý ale rozosmieva najmä svojím hlavným charakterom - Kanaďanom Tomom. Vďaka týmto postavám má divák možnosť pozrieť sa na vlastnú krajinu očami prisťahovalcov.

Domov je dominantnou témou. Prostredníctvom mikropríbehov z každodenného života sa podarilo v hre vyčariť z inakosti úprimnú výpoveď o spontánnosti a spolupatričnosti. “Domov nemusí byť vždy tam, kde sa narodíte… Domovom sa stáva miesto, kde vám rozumejú,” dodáva Isabela z tančiarne.

Premiéra sa realizuje v priestoroch Kultúrneho domu v Bratislave - Záhorskej Bystrici dňa 12.12.2012 od 19:00 a je spojená s tanečnou milongou argentínskeho tanca.

Diváci v Prešove si Imigrantské príbehy môžu vychutnať dňa 14. decembra 2012 o 19 hod. v priestoroch knižnice P.O.Hviezdoslava, Hlavná ul.č.16 v Prešove. Vstup voľný.

V Banskej Bystrici hráme dňa 15. decembra 2012 o 19 hod. v divadelných priestoroch Fakulty dramatických umení Akadémie umení, Horná 95 v Banskej Bystrici. Vstup voľný.

Zdroj:
http://www.facebook.com/DivadloImigranti
Inštitút pre rozvoj spoločnosti www.sdisk.eu
Kontakt: Galya Terzieva, +421 907 135 897, e-mail: galya.terzieva@sdisk.eu

Ponuka vzdelávania

Potrebujete pomoc s výskumom?

Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte v časopise Prohuman. Hľadáme práve Vás!