V4 konferencia o financovaní projektov zahraničnej pomoci, 25.5.2023, Bratislava

máj 16 2023

Medzinárodná konferencia v Bratislave uzavrie projekt V4DevCo, prinášajúci do centra pozornosti výzvy, súvisiace s nízkym zaangažovaním neštátnych aktérov z krajín Vyšehradskej štvorky do rozvojovej spolupráce EÚ.

Dňa 25. mája (vo štvrtok od 10:00 do 13:00) sa v Bratislave uskutoční hybdidná medzinárodná konferencia s názvom "Zapojenie aktérov z V4 do rozvojovej spolupráce EÚ: vyhliadky, príležitosti a výzvy". Svojím programom uzavrie projekt V4DevCo, prinášajúci do centra pozornosti výzvy, súvisiace s nízkym zaangažovaním neštátnych aktérov z regiónu V4 do rozvojovej spolupráce EÚ. Projekt V4DevCo vedie poľské Centrum pre sociálny a ekonomický výskum (CASE) v spolupráci s ďalšími partnermi z V4: českým Inštitútom medzinárodných vzťahov Praha (IIR), maďarskou Univerzitou v Pécsi (UPECS) a slovenskou Platformou rozvojových organizácií – Ambrela.

Konferencie sa zúčastnia aj autori novej príručky V4DevCo, ktorá predstavuje analýzu súčasnej situácie a výziev v oblasti participácie neštátnych subjektov z Vyšehradskej štvorky na programoch financovania rozvoja v rámci EÚ a poskytuje tiež odporúčania na prekonanie týchto výziev. Tohto podujatia sa osobne v Bratislave alebo online cez Zoom zúčastnia aj expertky a experti na rozvojovú spoluprácu, politici, zástupcovia a zástupkyne občianskeho sektora aj akadémie, ako aj širšia odborná verejnosť z krajín V4. Môžete sa pridať aj vy a klásť v diskusii otázky o financovaní projektov zahraničnej pomoci (registračný formulár nájdete tu: https://forms.gle/Z77iq5f8JqPoSb43A).

Konferencia v rámci programu ponúkne: Prezentáciu spomínanej príručky V4DevCo; Panelovú diskusiu I: ‚Príležitosti a výzvy prispievania V4 krajín k rozvojovej spolupráci EÚ s africkými partnerskými krajinami‘; a Panelovú diskusiu II: ‚Rozvojová spolupráca EÚ na Ukrajine – akú úlohu zohrávajú mimovládne organizácie z V4?’. Kompletný program a pozvánku na konferenciu nájdete na webovej stránke, venovanej projektu V4DevCo: https://v4devco.eu.

Konferencia je záverečnou aktivitou projektu ‘V4 Development Cooperation Trialogue: Reinforcing Synergies, Sharing Good Practices (V4DevCo)’, spolufinancovaného vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom Vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu (IVF). Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe. Viac informácií o V4 projekte tu: https://ambrela.org/projekty/sme-sucastou-projektu-v4-development-cooper...