Firmy ľuďom bez domova pomohli gastrolístkami

jan 30 2011

Depaul Slovensko, neziskovú organizáciu, podporili v novembri a decembri minulého roka viaceré firmy a ich zamestnanci netradičnou formou – darovaním stravovacích poukážok vo výške až 3043,10 €.

Do zbierky gastrolístkov sa zapojili najmä zamestnanci firiem zo skupiny Engage. Veľmi aktívne sa zapojili zamestnanci Accenture, ktorí darovali lístky v celkovej hodnote 860,70 eur. Do zbierky prispeli aj zamestnanci IBM International Services Center, Alan & Overy, Hewlett Packard a Soitron. Firma Edenred Slovakia darovala poukážky v hodnote 1600 eur a zorganizovala 10. decembra aj dobrovoľnícky deň v Nocľahárni sv. Vincenta. Individuálne prispel aj Páter Frank Vandegehuchte z kongregácie Misionári Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.


“Víziou Accenture je stať sa firmou, ktorá pomáha meniť svet k lepšiemu. Robíme to nielen v rámci nášho hlavného poslania – tým, že radíme veľkým a významným firmám ako môžu robiť veci lepšie a ako môžu najlepšie uspokojiť svojich zákazníkov – ale aj tým, že popri tom s dobrým pocitom venujeme časť svojich peňazí alebo know-how pre tých, ktorí to potrebujú najviac. Aj preto sme radi, ak naša symbolická zbierka stravných lístkov pomohla spraviť krajšie vianočné sviatky pre ľudí, ktorým sa zatiaľ z rôznych dôvodov nepodarilo zariadiť si život podľa predstáv,” zhodnotil zbierku stravných lístkov Marek Gešo, marketingový riaditeľ, Accenture.

„Sme veľmi radi, že nás darcovia tak štedro podporili stravovacími poukážkami. Sýtenie hladných je každodenná práca našej organizácie. Za stravné lístky môžeme jednoducho nakúpiť základné potraviny pre núdznych a tak zabezpečiť stravu pre ľudí bez domova, ktorí vyhľadajú našu pomoc. Tešíme sa, že sme zbierka stravných lístkov našla taký veľký ohlas u zamestnancov veľkých firiem a otvorila tak ďalšiu zaujímavú možnosť spoločne pomáhať núdznym,“ povedal Alojz Vlčko, fundraiser Depaul Slovensko.

Organizácia za gastrolístky kupuje najmä potraviny na raňajky pre približne 180 klientov, o ktorých sa stará vo svojich dvoch zariadeniach v Bratislave. Stravovacie poukážky boli v decembri použité aj na zabezpečenie občerstvenia na vianočnom večierku pre klientov, suroviny na koláče pri oslave štvrtého výročia nocľahárne a na dofinancovanie štedrej večere v nocľahárni.

Depaul Slovensko, nezisková organizácia, prevádzkuje dve zariadenia, v ktorých sa stará o ľudí bez domova v Bratislave. Vznikla v roku 2006, kedy v spolupráci s Magistrátom Hlavného mesta Bratislava spustila prevádzku nízkoprahovej nocľahárne. Hlavným cieľom bolo ochrániť pred nízkymi teplotami v zimnom období ľudí bez domova v Bratislave. Bola to predovšetkým reakcia na krízovú situáciu zo zimy 2005/2006, kedy na následky podchladenia v tuhých mrazoch zomrelo najmenej 19 bezdomovcov a bolo zriadené núdzové stanové mestečko. Od otvorenia nocľahárne už bolo poskytnutých viac ako 183 tisíc núdzových nocľahov, teplých večerí a jednoduchých raňajok. Nezisková organizácia s pomocou Bratislavského samosprávneho kraja prevádzkuje od roku 2008 aj ďalšie zariadenie pre ľudí bez domova. Útulok sv. Lujzy de Marillac na Krčméryho ulici má kapacitu 30 lôžok a je určený pre klientov s nepriaznivým zdravotným stavom, pre chorých a prepustených z hospitalizácie.