Osada očami dilina gadža – fotoreportáž

jan 23 2014

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť... Pre prostredie segregovaných komunít východného Slovenska to rozhodne platí. Cieľom série obrázkov je priblížiť čitateľom časopisu PROHUMAN život ľudí v rómskych osadách. Krátka sonda do ich každodennej reality nepriamo nadväzuje na fotoreportáž Mgr. Lenky Jalilah Hruškovej „Rómska osada Letanovce“.
Fotografie zaradené do fotoreportáže „Osada očami dilina gadža“ vznikli počas terénneho výskumu v letných mesiacoch rokov 2012 a 2013. Viaceré z nich môžete nájsť i v autorovej monografii „(Ne)vinní a dilino gadžo“, ktorá je publikovaná i na stránkach nášho časopisu.

Fotografie spĺňajú podmienky vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, čím mu prislúchajú autorské práva k dielu. Preto akékoľvek kopírovanie fotografií a ich ďalšie používanie bez súhlasu autora bude považované za porušenie autorského Zákona č. 618/2003.
PhDr. Michal Kozubík, PhD.
Foto: © Michal Kozubík
Komentáre k fotografiám:
Foto 1 „So kames, gadžo?“
„Čo chceš gádžo?“ Častá otázka – ťažké hľadanie odpovedí.
Foto 2 „Vitajte!“
Veranda v segregovanej časti osady v Hranovnici. Skromné, provizórne, no vynaliezavé – často badateľný jav v chudobných lokalitách.
Foto 3 „Osa(u)dová optika“
Pohľad zo zatiaľ nedostavanej chatrče. Výhľad z malého okienka vo mne vyvolal mnoho otázok. „Aké pocity budú prežívať budúci obyvatelia príbytku po dokončení pri výhľade z neho? Aký osud ich čaká?“ – to boli moje otázniky optiky dilina gadža.
Foto 4 „Interiér“
Predstavy laickej verejnosti o bývaní chudobných v „kolóniách“ bývajú značne skreslené. Kto už osady navštívil vie, že napriek veľmi skromnému vybaveniu domácností je v nich relatívne čisto a jej obyvatelia si snažia svoje príbytky zútulniť.
Foto 5 „The streets of Rio“
Schodisko medzi slumovými domčekmi ma zaujalo. Takto nejako si predstavujem slumové spoločenská v chudobných častiach metropol južnej Ameriky.
Foto 6 „Smutná chalúpka“
Prejavy slovenskej chudoby v 21. storočí.
Foto 7 „Drevenica“
Zvykne sa stereotypne hovorievať, že Rómovia majú od práce ďaleko. Bez akéhokoľvek vzdelania sú schopní postaviť si drevenicu so základmi. Sú šikovní, obydlie si vedia postaviť svojpomocne. Koľkí z nás by to dokázali a nevzdali to?
Foto 8 „Baro drom“
Dlhá cesta. Kam smeruje budúcnosť chudoby? Pošlime ju do histórie!
Foto 9 „Pestrosť“
Typickou pre obydlia chudobných je pestrofarebnosť. Čo je farebné, je pekné. Čím viac farby v ťažkom živote, tým lepšie.
Foto 10 „Tradičná kultúra – mýtus či realita?“
V súčasnosti sa tradicionalita z rómskej kultúry v osadách vytráca. Je radosť vidieť aspoň nejaké živé fosílie v nej (Hranovnica, 2012).
Foto 11 „Kde my končíme, iní začínajú“
Tragický pohľad, ktorý môžeme čoraz častejšie badať v mestách či obciach východného Slovenska. Drevený plot oddeľujúci „civilizovaných“ obyvateľov od tých druhých. Napriek tomu, že novo vybudované domy svojim štandardom prevyšujú viaceré domy majority.
Foto 12 „Čakajúc na Boha“
Obyvatelia rómskej časti Hranovnice čakajú na pútnikov smerujúcich do Levoče.
Foto 13 „Svätý za dedinou“
Deti sú všade rovnaké – milé a krásne nepopísané tabule.
Foto 14 „Malý človek vo veľkom svete“
Majoritu v osadách tvoria deti a mladí ľudia. Vidieť „phuri daj“ je vzácnosťou. Aká je ich budúcnosť v našej spoločnej krajine?
Foto 15 „Futbal či zber boroviek?“
Chlapec v Hamšíkovom drese sediaci vedľa hlavnej komunikácie. Dospelí muži a ženy predávajú lesné plody, aby si privyrobili. Sú teda Rómovia leniví? Kto chce biť, palicu si nájde. Preto sa stretávam s tým, že akákoľvek debata končí hanobením Rómov. „Veď medvede nemajú čo jesť, preto chodia do kontajnerov v Tatrách. Veď im všetko „Cigáni“ vyzbierajú.“

Obrázok 04
Obrázok 01
Obrázok 02
Obrázok 03
Obrázok 05
Obrázok 06
Obrázok 07
Obrázok 08
Obrázok 09
Obrázok 10
Obrázok 11
Obrázok 12
Obrázok 13
Obrázok 14
Obrázok 15

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!