Rozvojová spolupráca

ProSurvey a Prohuman - realizujte výskumy s nami

feb 16 2023

ProSurvey a Prohuman ponúka službu spracovania dotazníkov a výskumov podľa dodanej predlohy. Oslovíme vybraných respondentov, vyhodnotíme odpovede. Pošleme Vám hotové výsledky, v ktorých sú tabuľky a grafy. Odbremeníme Vás tak od práce a vyhodnocovania dotazníkov, technického spracovania a tvorby grafov. Od roku 2011 sme individuálne poradili a vyhodnotili cez 765 výskumov z rôznych profesijných oblastí.

Naše zameranie

1. Prieskumy k študentským záverečným prácam.
2. Prieskumy verejnej mienky, komerčné prieskumy a anketové sondáže.
3. Vedecké štúdie (elektronické spracovanie štandardizovaných dotazníkov, testov a dotazníkov vlastnej proveniencie).

Obráťte sa na nás a pomôžeme vám ich zrealizovať.

V4 konferencia o financovaní projektov zahraničnej pomoci, 25.5.2023, Bratislava

máj 16 2023

Medzinárodná konferencia v Bratislave uzavrie projekt V4DevCo, prinášajúci do centra pozornosti výzvy, súvisiace s nízkym zaangažovaním neštátnych aktérov z krajín Vyšehradskej štvorky do rozvojovej spolupráce EÚ.

Dňa 25. mája (vo štvrtok od 10:00 do 13:00) sa v Bratislave uskutoční hybdidná medzinárodná konferencia s názvom "Zapojenie aktérov z V4 do rozvojovej spolupráce EÚ: vyhliadky, príležitosti a výzvy". Svojím programom uzavrie projekt V4DevCo, prinášajúci do centra pozornosti výzvy, súvisiace s nízkym zaangažovaním neštátnych aktérov z regiónu V4 do rozvojovej spolupráce EÚ. Projekt V4DevCo vedie poľské Centrum pre sociálny a ekonomický výskum (CASE) v spolupráci s ďalšími partnermi z V4: českým Inštitútom medzinárodných vzťahov Praha (IIR), maďarskou Univerzitou v Pécsi (UPECS) a slovenskou Platformou rozvojových organizácií – Ambrela.

Prídite na diskusiu o aktivizme a deradikalizácii mládeže, 8. marca od 18:00 do 19:00, Bratislava

mar 7 2023

Zaujíma vás, ako mladých ľudí viesť k aktívnemu občianstvu a zapájaniu sa do vecí verejných (vrátane volieb)? Ako môže poznávanie vlastnej identity, iných kultúr a rešpekt k rozmanitosti ovplyvniť volebné preferencie? Kam zaradiť mediálnu a informačnú gramotnosť, ako aj podporu kritického myslenia v rámci kurikulárnej zmeny? Ako zmierniť prejavy diskriminácie, nenávisti a šírenie neprávd v online priestore? A čo s tým všetkým má globálne vzdelávanie?

Ambrela chystá podujatie k roku vojny na Ukrajine, 28.2.2023 v Bratislave

feb 28 2023

Koncom februára si pripomíname rok vojny na Ukrajine, ale i rok pomoci Ukrajine. Pri tejto príležitosti pripravila naša platforma Ambrela podujatie s názvom ‚Rok vojny na Ukrajine – ako Slovensko pomáhalo‚ v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) a vďaka podpore SR pod značkou SlovakAid. V rámci neho by sme dňa 28. februára v čase od 18:00 do 21:00 v Bratislave chceli poďakovať rozhodovateľom, donorom, zahraničným partnerom a najmä občianskej spoločnosti za zapojenie sa do humanitárnej pomoci ľuďom v núdzi priamo na Ukrajine. Zároveň chceme v rámci tohto ‚commemoration & policy eventu‘ diskutovať o tom, ako by sme spoločne mohli pomáhať na Ukrajine viac a efektívnejšie.

Kampaň Ambrely pokračuje videom o poznávaní vlastnej identity aj iných kultúr

feb 22 2023

Platforma rozvojových organizácií Ambrela predstavuje v rámci osvetovej kampane ‘Všetci sa máme čo učiť‘ potrebu premýšľania o sebe i svete okolo v globálnych súvislostiach. Cez sériu videí, tematických diskusií a prezentácií aktivít svojich organizácií zdôrazňuje potrebu globálneho vzdelávania na školách. K poznávaniu vlastnej identity aj iných kultúr motivuje druhé kampaňové video, ktoré vychádza tento týždeň.

Pozrite si diskusiu o našej všímavosti a zvyšovaní solidarity s núdznymi, 15. februára od 18:00 do 19:00

feb 13 2023

Zaujíma vás, čo má globálne vzdelávanie so scitlivovaním obyvateľstva a zvyšovaním nášho záujmu o okolie, dobrovoľníctvo či aktivizmus? Prečo o vojne u nášho východného suseda treba premýšľať v globálnych súvislostiach? V čom je pre našu spoločnosť prospešné celoživotné vzdelávanie dospelých a výchova k aktívnemu občianstvu? A tiež prečo potrebujeme mať prijatú (a na školách implementovanú) Národnú stratégiu globálneho vzdelávania na Slovensku?

Zoznam zbierok pomoci obetiam ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii

feb 8 2023

Dňa 6. februára v skorých ranných hodinách zasiahlo oblasť juhovýchodného Turecka a severnej Sýrie silné zemetrasenie. Doteraz si táto prírodná katastrofa vyžiadala 9500 ľudských životov, tisícky zranených a obrovské materiálne škody. Odhadom sa zrútilo okolo 5000 budov. 

Osvetová kampaň Ambrely štartuje videom o (ne)všímavosti a solidarite s núdznymi

feb 7 2023

Platforma rozvojových organizácií Ambrela odštartovala vo februári osvetovú kampaň pre širokú verejnosť s názvom ‘Všetci sa máme čo učiť‘. Tentoraz sa však nezamerala na prezentáciu svojich aktivít v oblasti humanitárnej pomoci či rozvojovej spolupráci, ale formou série videí a diskusií predstaví podstatu a potrebu globálneho vzdelávania na školách i mimo nich.

„Globálne vzdelávanie umožňuje ľuďom kriticky reflektovať svet a svoje miesto v ňom; otvárať im oči, srdcia a mysle pre realitu sveta na miestnej aj globálnej úrovni,“ píše sa v novej Európskej deklarácii o globálnom vzdelávaní do roku 2050, ktorú začiatkom novembra prijali v Dubline vlády naprieč celou Európou, vrátane Slovenska. Čoskoro by mala byť aj u nás prijatá národná Stratégia globálneho vzdelávania, na ktorej príprave pracovala aj platforma rozvojových organizácií Ambrela, zastrešujúca 30 mimovládnych organizácií v SR. Práve jej členské a pozorovateľské organizácie, venujúce sa téme globálneho vzdelávania (GV), sa výrazne podieľali na pripomienkovaní tvorby danej stratégie a budú aj súčasťou aktuálnej osvetovej kampane Ambrely o podstate a potrebe globálneho vzdelávania na školách i mimo nich.

Správa AidWatch: Kríza na Ukrajine naplno odhalila slabiny zahraničnej pomoci SR

nov 30 2022

(Platforma Ambrela hodnotí v správe AidWatch systém oficiálnej rozvojovej spolupráce SR)

Keby SR do oficiálnej rozvojovej spolupráce nezapočítala sumu 9,42 mil. eur v podobe darovaných vakcín partnerským krajinám na boj s pandémiou covid-19, bola by hodnota zahraničnej pomoci SR v minulom roku ešte nižšia ako v roku 2020. Správa občianskej spoločnosti AidWatch z dielne platformy Ambrela ukazuje, ako sa rok 2021 v systéme oficiálnej rozvojovej spolupráce SR niesol v duchu nevyužitých príležitostí. Jej závery následne podčiarkla humanitárna kríza v dôsledku vojny na Ukrajine.

AidWatch je správa Platformy rozvojových organizácií – Ambrela, ktorá opisuje a hodnotí systém rozvojovej spolupráce – ODA SR (z angličtiny Official development assistance) vrátane jeho procesov, míľnikov, ale aj stanovených a dosiahnutých cieľov v roku 2021. Ponúka tak kritický pohľad, ale aj odporúčania pre oblasť rozvojovej spolupráce a globálneho vzdelávania zo strany občianskej spoločnosti.

Objem ODA SR v obdobi 2013 2021
Bilateralna vs multilateralna ODA SR v obdobi 2013 2021
Ukazka rozvojoveho projektu s podporou SlovakAid v Keni

Ambrela spoluorganizuje Medzinárodné odborné kolokvium o globálnom vzdelávaní 30.11.2022 vo Svätom Jure

nov 23 2022

Pozývame vás na Medzinárodné odborné kolokvium o globálnom vzdelávaní, ktoré sa koná v dňoch 29. a 30. novembra vo Svätom Jure v priestoroch Academie Istropolitana Nova. Kolokvium sa koná v súvislosti s prijatím novej Európskej deklarácie o globálnom vzdelávaní do roku 2050 a v súvislosti s predložením novej Národnej stratégie globálneho vzdelávania pre Slovenskú republiku.

Organizátorom kolokvia je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR), gestorský rezort stratégie. Spoluorganizátorom je predchádzajúci gestor stratégie – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR). Na organizácii kolokvia participuje aj naša Ambrela – Platforma rozvojových organizácií v rámci projektu EduGlobe – Cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania SR s podporou ACF – Slovakia.

Pozrite si diskusiu o dôležitosti klimatickej výchovy v čase globálnych kríz (14.11.2022, pondelok od 19:00 do 20:00)

nov 10 2022

Zaujíma vás, prečo sa po roku (a práve počas konania klimatickej konferencie #COP27) opäť zaoberať témou klimatického vzdelávania a výchovy? Ako pomôcť ľuďom, ktorí už teraz trpia negatívnymi dosahmi klimatickej krízy? Ako pokračovať v rozhovoroch s mladými i tými najmladšími o téme zmeny klímy, a čo s tým má globálne vzdelávanie? A najmä: Prečo počúvať nielen rodičov, ale aj deti, venujúce sa klimatickému aktivizmu?

Ambrela: Sledujte diskusiu o vplyve krízy vládnutia na advokačnú prácu mimovládok 28. septembra od 18:00 do 19:00

sep 27 2022

Zaujíma vás, ako výmena na poste ministra školstva ovplyvní reformy vo vzdelávaní a prípravu Národnej strátégie globálneho vzdelávania SR? Ako aktuálna vládna kríza formuje prístup mladých ľudí k informáciám, ochote voliť a aktívne sa podieľať na veciach verejných? Ako zmeny vo vedení ministerstva zahraničia ovplyvnia priority Oficiálnej rozvojovej spolupráce SR?

Pripojte sa v stredu (28. septembra od 18:00 do 19:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely v spolupráci s časopisom .týždeň s názvom ‚Ako kríza vládnutia ovplyvňuje prácu občianskych organizácií’. Dozviete sa viac o tom, čo všetko predchádza tvorbe a implementácii novej Národnej stratégie globálneho vzdelávania SR; aj či môžu politické nominácie a zmeny vo vedení ministerstiev (ako kľúčových partnerov i donorov organizácií platformy Ambrela) ovplyvniť nasmerovanie humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce a tém globálneho vzdelávania.

Ambrela prináša diskusiu ‘Svetové inšpirácie vo vzdelávaní a formovanie zahraničnou skúsenosťou’, 29. júna od 19:00 do 20:00

jún 27 2022

Zaujíma vás, ako môže vyzerať cesta ku hodnotnému i hodnotovému vzdelávaniu? Čo nám hovoria medzinárodné rebríčky merania kvality vzdelávania? V čom sa môžeme porovnávať s prestížnymi školami v zahraničí a aké inšpirácie možno preniesť na Slovensko? Akú úlohu zohráva vo formovaní ľudí študijný pobyt, mobilita či stáž mimo SR? A ako do toho zapadá globálne vzdelávanie, celoživotné vzdelávanie a vzdelávanie dospelých?

Ambrela prináša online diskusiu: Vojna na Ukrajine – Ako plniť Globálne ciele (SDGs) v čase humanitárnej krízy, streda 22. júna od 19:00 do 20:00

jún 19 2022

Zaujíma vás, ako možno napĺňať Globálne ciele (SDGs) a priority OSN v rámci Agendy 2030, keď u východného suseda prebieha vojenská invázia? Ako sa obyvateľstvo Slovenska a ďalších krajín EÚ pozerá na utečenectvo, migráciu a integráciu vo svetle udalostí z posledných mesiacov? O ktoré globálne výzvy a Globálne ciele by sme sa mali u nás doma naozaj začať viac zaujímať?

Pozrite si v stredu (22. júna od 19:00 do 20:00) cez Facebook a YouTube online diskusiu Ambrely s názvom ‚Vojna na Ukrajine: Ako plniť Globálne ciele (SDGs) v čase humanitárnej krízy’. Dozviete sa viac o tom, ako naše mimovládne organizácie zareagovali na výzvy, spojené s humanitárnou krízou u nášho východného suseda, prečo nemožno napĺňanie 17 Globálnych cieľov (SDGs) odložiť na vedľajšiu koľaj, aké boli závery májovej konferencie Ambrela development forum, aj ako vojna na Ukrajine ovplyvnila priebeh osvetovej kampane Tváre migrácie.

Ambrela vydala podklady pre médiá (media kit) k projektu ‚Globálne ciele a migrácia‘

máj 19 2022

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela zastrešuje na Slovensku 29 prevažne mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráci a globálnemu vzdelávaniu doma aj v zahraničí. Sekretariát Ambrely nepôsobí priamo v teréne, ale plní cieľ advokačný v prospech svojich členov a pozorovateľov (napríklad v zlepšovaní podmienok pre ich prácu cez pripomienkovanie verejných politík v gescii MZVaEZ SR, MŠVVaŠ SR a podobne, buduje ich kapacity vhodnými vzdelávacími aktivitami a informuje verejnosť o našom spoločnom poslaní meniť životy a životné podmienky núdznych po celom svete k lepšiemu.

Ponuka vzdelávania

Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte v časopise Prohuman. Hľadáme práve Vás!