My nie sme extrémisti, sme zdravotníci, ktorí denne nasadzujú svoje životy za záchranu iných

dec 19 2021

Aj sestry a pôrodné asistentky sa spoločne so záchranármi 14. 12. 2021 zúčastnili na „potlesku pre poslancov“. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek spolu so Slovenskou komorou zdravotníckych záchranárov chceli touto nenásilnou formou upozorniť na to, že sme to práve my, zdravotnícki pracovníci, ktorí držíme systém zdravotníctva nad vodou, aj keď sa už dávno potápa. Nie sme tí, ktorí bojujeme proti platným opatreniam, nerozbíjame majetok iných a ani neblokujeme dopravu a neobmedzujeme ľudí na slobode a živote. Našou snahou bolo pripomenúť poslancom, že ďakovanie a fotografovanie sa so zdravotníkmi nestačí. Žiadame to, čo nám opakovane sľubovali, žiadame lepšie podmienky pre tých, čo sú v prvej línii boja s najväčšou zdravotníckou krízou v novodobých dejinách.

Photo by Patty Brito on UnsplashPhoto by Patty Brito on Unsplash

Na neformálnom stretnutí pred NR SR sme sa všetci cítili naozaj bezpečne. Príslušníkov Policajného zboru SR tam bolo viac ako zdravotníkov. Nezazlievame im to, nekritizujeme ich prácu, vážime si ich, lebo aj policajný zbor chápe naše pohnútky. Je nám samozrejme nesmierne ľúto, že v úvode boli pokutovaní niektorí zdravotníci. Suma 1 000 € je pre nás viac ako mesačná mzda. Obmedzenie kolegov záchranárov na slobode bola pre nás všetkých rana pod pás a ťažko sa vyrovnávame s týmto postupom.

So sklamaním však sledujeme vyjadrenia premiéra, ktorý nás hádže do jedného vreca s protestami opozičných extrémistov, či s politicky organizovanými demonštráciami bývalého premiéra. Nie, my medzi nich nepatríme a v žiadnom prípade nežiadame ich pomoc, pretože to boli práve poslanci bývalej vládnej koalície, ktorí dostali zdravotnícky systém za dlhé roky ich vládnutia na kolená a my môžeme byť ich svedomím a pripomíname im to. Práve oni zdevastovali personálny stav v nemocniciach, oni nás posielali štrajkovať pred Pentu a vysmievali sa nám do tváre. Nie, my sme nezabudli a na nás si nikto z nich nebude zháňať politické hlasy a percentá. Toto prirovnanie však spôsobilo, že sme sa stali terčom rôznych slovných útokov a znevažovania práce záchranárov, či sestier.

Vyzývame vládnych predstaviteľov, aby prestali bagatelizovať údaje o nedostatku sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Dozvedáme sa zvláštne zákulisné informácie o tom, že v systéme zdravotníctva je o 500 sestier viac v porovnaní s rokom 2020. Dokonca zaznelo aj ďalšie číslo 1700. Ak by to bolo pravda, boli by sme nesmierne šťastní, ale pravda je niekde úplne inde a môže ísť len o akýsi nemiestny politický žart a výhovorku s cieľom nedať sestrám a pôrodným asistentkám to, čo žiadajú. S problémom nepriznania skutočného nedostatku zdravotníkov sa stretávame už vyše desať rokov. Celkové počty opakovane zľahčovali politici, predstavitelia zamestnávateľov, či združení, ktoré zastrešujú jednotlivé zdravotnícke zariadenia. Dôvod je nám všetkým jasný. Dlhé roky sa u nás nedodržiavajú ani len minimálne počty zdravotníckeho personálu, ktorý sa má starať o určitý počet pacientov, či sa zahmlievajú skutočnosti, ktoré by preukázali porušovanie zákonníka práce.

Skutočné čísla sú však jasné a my ich uvádzame vždy, takmer v každej tlačovej správe. Prečo sú naše čísla smerodajné? Podľa Zákona č. 578/2004 Z. z. musia byť všetci zdravotnícki pracovníci registrovaní v príslušnej komore. Je to forma regulácie profesií a je to aj preto, aby sme mali pod kontrolou vlastnú profesiu a vedeli, kto našu prácu vykonáva. Aké sú teda reálne čísla z registra SK SaPA od začiatku pandémie (marec 2020)? Podľa údajov z registra SK SaPA vstúpilo za toto obdobie do systému zdravotníctva spolu 765 sestier a pôrodných asistentiek – absolventov. Za to isté obdobie odišlo zo systému zdravotníctva 1 643 sestier a pôrodných asistentiek. Plus ďalších 1 539 požiadalo o pozastavenie výkonu profesie.

Je úplne jedno, či sestry a pôrodné asistentky odišli do dôchodku (60 – 70 %), alebo či odišli pre iné dôvody. Tak či tak v systéme chýbajú a nemá ich kto nahradiť a tento trend sa bude prehlbovať aj v ďalších rokov, keďže vždy registrujeme tisíce sestier a pôrodných asistentiek vo veku nad 55 rokov a viac. Preto sme prekvapení, že sa medzi poslancami šíria informácie, ktoré nemajú nič spoločné s relevantnými údajmi o počtoch personálu. V konečnom dôsledku nedostatok personálu pociťujú aj pacienti, ktorým nedokážeme poskytnúť dostatočnú starostlivosť. Bohužiaľ, nie tak často si to uvedomujú.

Zdroj: Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 38 000 sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!