Publikácia Nevyhorení sa venuje téme syndrómu vyhorenia

nov 3 2019

Dokážete si predstaviť, že by niekto bežal celý maratón šprintérskym tempom? Nie, zrejme by vysilený padol na zem po pár stovkách metrov, tí vytrvalejší po pár kilometroch. Napriek obrovskému vynaloženému úsiliu by nedobehol do cieľa ani prvý, ani medzi prvými.

Prečo sa snažíme takto fungovať v našich bežných životoch? Dlhé zoznamy úloh a nestihnuteľné termíny, ktoré nás tlačia do šialených výkonov, nedokážeme znášať dlhodobo - je to šprintérske tempo, ktoré nedá ani ten najlepší bežec.
Na konci je často syndróm vyhorenia, ktorý niektorí opisujú ako „infarkt' duše. Táto kniha je tom, aby syndróm vyhorenia a duševné zdravie neboli viac tabu.

O knihe

Kniha prináša 21 skutočných príbehov ľudí, ktorí vyhoreli, no podarilo sa im nájsť novú iskru v ich životoch. Preto ich symbolicky nazývame „Nevyhorení“. Nápad napísať knihu, ktorá prispeje k tomu, aby mentálne zdravie už nebolo na Slovensku tabu, vznikol na základe vlastnej skúsenosti jednej z autoriek knihy. Celkom má kniha 216 strán a 9 kapitol, na ktorých prináša aj mnoho štatistík a vedeckých poznatkov o vyhorení v rôznych profesiách.

Súčasťou knihy je kapitola, ktorá sa venuje vyhoreniu pomáhajúcich profesií – svoj príbeh o vyhorení vylíčil psychiater Martin Ondrejkovič, aktivistka za práva LGBTI komunity Romana Schlesinger alebo katolícky kňaz Martin Harčár.

Kniha prináša aj odpoveď na to, ako k vyhoreniu prispievajú organizačné faktory vo vnútri firiem a korporácií a čo môžu zamestnávatelia robiť, aby vytvorili zdravé a bezpečné prostredie pre zamestnancov. Svoj príbeh zdieľa napríklad absolventka

Oxfordu a výskumníčka zo švajčiarskej centrály Google Mária Friedmannová. Kapitolu venovanú duševným ťažkostiam umelcov a kreatívcov otvára príbeh speváčky Celeste Buckingham.

Ďalej sa kniha venuje vyhoreniu zakladateľov firiem. O svojom boji s úzkosťami a syndrómom vyhorenia otvorene v knihe rozpráva Šimon Šicko, spoluzakladateľ a šéf herného štúdia Pixel Federation, držiteľ ocenenia Podnikateľ roka.

Kniha sa dotýka aj vyhorenia profesionálnych športovcov, o ktorom sa často nehovorí. Svoju skúsenosť zdieľa bývalý profesionálny tenista Karol Kučera, bývalý profesionálny futbalista Tomáš Medveď a freediverka Katarína Linczényiová.

Celá jedna kapitola v knihe je venovaná problematike vyhorenia mileniálov a svoju skúsenosť zdieľa napríklad aj poradkyňa bývalého prezidenta Vladimíra Marcinková.

Na záver knihy prinášame rozhovor s psychológom Matúšom Bakytom na tému, či je vyhorenie syndrómom doby, v ktorej žijeme.

Nevyhorení je autorský projekt Lucie Okša a Zuzany Matuščákovej, ktorý vznikol v magazíne Forbes. Knihu vydáva vydavateľstvo Barecz & Conrad Media s.r.o. - knižná divízia barecz & conrad books ako svoju 1. publikáciu na slovenskom trhu.

Obsah knihy

Ako som vyhorela (osobná skúsenosť autorky knihy)
Psychológ, ktorý to začal (história a teória)
Keď chuť spasiť svet ubližuje
Pomáhajúce profesie

Moja púť - Martin Harčár (katolícky kňaz)
Na barikádach - Romana Schlesinger (LGBTI aktivistka)
S vetrom o preteky - Gabriela Kmeťová (zdravotná sestra)
Láska nás spasí - Martin Ondrejkovič (psychiater)
Robím, teda som - Stanislava Gajdošová (učiteľka a manažérka vzdelávania)
Keď je problémom systém
Zamestnanci korporácií

Po prúde rieky - Mária Friedmannová (výskumníčka)
Zlaté pravidlo korporátu - Jana Cimbala (manažérka)
Peniaze nie sú sloboda - Tomáš Kromka (riaditeľ poisťovne)
Neotáčať sa svetu chrbtom - Zuzana Reľovská (konzultantka)
Keď ide o výkon
Športovci

Na jeden nádych - Katarína Linczényiová (freediverka)
V koži svetovej šestky - Karol Kučera (bývalý profesionálny tenista)
Kto ťa pripraví na život? - Tomáš Medveď (bývalý profesionálny futbalista)
Keď budujete svoj sen
Zakladatelia firiem

Nie je to game over - Šimon Šicko (spoluzakladateľ a šéf herného štúdia Pixel Federation)
Rozbité zrkadlo - Mirka Rusnoková (zakladateľka IT školy pre ženy Minitech MBA)

Keď zabolí kreatívna duša
Umelci

Nájsť svoj zmysel - Celeste Buckingham (speváčka)
Reštartovať počítač - Tomáš Ulej (aforista)
Príbeh bez konca - Oliver Lippo (bývalý kreatívny riaditeľ marketingovej agentúry, v súčasnosti montážny pracovník)
Keď vyhorí generácia
Mileniáli

Mních, ktorý sa smeje - Dominika Žiaková (šéfka vzťahov s investormi v investičnej spoločnosti)
Na čom naozaj záleží? - Lucia Luptáková (študentka)
Hlava šprintuje a telo sa plazí - Vladimíra Marcinková (poradkyňa exprezidenta)
Vyhorenie ako syndróm doby (rozhovor s psychológom Matúšom Bakytom)
Poznámka: každá kapitola sa končí praktickým cvičením, ktoré pomôže čitateľovi reflektovať na svoj život a prácu aj v kontexte príbehov, ktoré si v knihe prečíta. Na záver knihy sú prázdne strany, na ktoré si môže zapisovať, čo mu počas čítania knihy napadne – napríklad ak sa rozhodne, že sa rozlúči s niečím, čo mu v živote už neslúži alebo sa naopak inšpiruje niečím, čo by doň rád pridal.

O autorkách

Lucia Okša a Zuzana Matuščáková sú novinárky, kolegyne z redakcie Forbesu a kamarátky, ktoré posledný rok uskutočnili desiatky rozhovorov s ľuďmi, ktorí si prešli syndrómom vyhorenia a s odborníkmi, ktorí sa venujú jeho diagnostike, liečbe alebo prevencii, napríklad na pracoviskách. Desiatky hodín nahrávok a rozhovorov sa najprv pretavili do online projektu www.nevyhoreni.forbes.sk a neskôr do túžby pozrieť sa na syndróm vyhorenia ešte komplexnejšie. Tak sa začal rodiť zámer napísať knihu, ktorá prinesie skutočné príbehy Sloveniek a Slovákov, ktorí si prešli syndrómom vyhorenia.

Odkazy:
https://www.facebook.com/nevyhoreni
https://www.instagram.com/nevyhoreni/
https://www.youtube.com/channel/UC3w5_ZFwJzaleMZA3gXvx_g


Názov: Nevyhorení
Napísali: Lucia Okša, Zuzana Matuščáková

Príbehy zaznamenané v knihe sú autorsky spracované na základe rozhovorov s respondentmi.

Návrh obálky a kaligrafia: Rudolf Letko
Písmo na obálke: DokoSans, autor písma: Ondrej Jób
Ilustrácie: Tina Minor
Grafický návrh a úprava: Veronika Bošková
Literárny koučing: Soňa Adamčík Borušovičová – Literárny dom
Jazyková korektúra: Gabriela Uhlárová

Prvé vydanie.
ISBN: 978-80-973459-0-7
Na papier: Munken 100 g
Vytlačila tlačiareň: Neografia, a.s. so sídlom v Martine

Knihu vydalo vydavateľstvo Barecz & Conrad Media s.r.o. - knižná divízia barecz & conrad books v roku 2019 ako svoju 1. publikáciu.

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!