Magna v Kongu: Zaostrené na zabudnuté obete konfliktov a chudoby

nov 27 2011

Je to krajina veľká ako západná Európa, ale ak si ju tu niekto aj všimne, tak skôr kvôli konfliktu na východe krajiny, v susedstve Rwandy.

Rwanda i Demokratická republika Kongo sú totiž zapísané v dejinách krvavými písmenami: Rwanda v roku 1994 ako príklad obrovského zlyhania medzinárodného spoločenstva, ktoré nebolo schopné zabrániť genocíde, najrýchlejšej v modernej histórii. Konflikt v Demokratickej republike Kongo na začiatku 21. storočia zas ako africká „svetová vojna“, v ktorej si vlastné záujmy a prístup k nerastným zdrojom „riešilo“ šesť ďalších krajín. Následkom bojov, ale aj podvýživy a chorôb zomreli v Kongu odhadom tri milióny ľudí.

Humanitárna organizácia Magna Deti v núdzi, ktorá svoje projekty vo viacerých kútoch sveta sústreďuje hlavne na zdravotnícku a sociálnu starostlivosť, sa však rozhodla zamerať na západ Konga – do hlavného mesta Kinshasa. ,,Väčšina pozornosti sveta sa obracia skôr na východ Konga. To, že ľudia v Kinshase nemajú prístup k zdravotníckej starostlivosti a trpia tam podvýživou, sa prehliada,“ vysvetľuje rozhodnutie organizácie jeden z jej zakladateľov Martin Bandžák.

Rozrastajúca sa Kinshasa má odhadom osem miliónov obyvateľov. Drvivá väčšina žije bez kanalizácie, stabilného prístupu k pitnej vode, aj zdravotníckej starostlivosti. „Pôsobila na mňa ako vyľudnené mesto, keď som videl prázdne budovy nemocníc. Bez ľudí a vybavenia,“ hovorí M. Bandžák.

Tamojší lekári poskytujú zdravotnícke služby ako súkromný biznis, za všetky úkony sa platí. Ľudia, ktorí žijú z ruky do úst, teda za menej ako dolár na deň, si tak zdravotnícku starostlivosť nemôžu dovoliť. „Zažili sme situáciu, keď ženu, ktorá porodila, zamkli aj s dieťaťom v budove. Nemala peniaze na zaplatenie,“ dodáva.

Magna Deti v núdzi otvorila vlani v Kongu dlhodobú misiu, ktorá je podobne ako v iných krajinách zameraná na zastavenie prenosu vírusu HIV z matky na dieťa, poskytovanie liečby ľuďom s HIV a tiež na zlepšenie výživy detí. „Milión deti trpí ťažkou podvýživou, čo takisto prispieva k tomu, že Kongo je treťou najchudobnejšou krajinou na svete,“ zdôrazňuje Andrea Stránska, terénna koordinátorka Magna Deti v núdzi v Kongu.

S vírusom HIV žije v Kongu odhadom viac ako milión ľudí. V porovnaní s inými štátmi rovníkovej Afriky to síce nie je dramatický podiel (približne 4,2% obyvateľstva), avšak testom na HIV prešli asi len štyri percentá dospelých vo veku 15 – 49 rokov.

Kongo (vtedajší Zair) po prvom zaznamenanom prípade v roku 1983 patrilo k prvým krajinám, ktoré zaviedlo opatrenia na boj proti HIV/AIDS. Následkom konfliktov, nestability a chudoby však dnes naopak patrí ku krajinám, kde sa vírusu HIV a zastaveniu jeho šírenia nevenuje dosť pozornosti.

„Naše programy prevencie prenosu vírusu z matky na dieťa majú 96-percentnú úspešnosť. Deti, ktorých matky majú vírus HIV, majú šancu narodiť sa a žiť bez vírusu. Prečo by sme sa teda nemali snažiť pomôcť im?,“ dodáva k plánom v Kongu výkonný riaditeľ organizácie Magna Deti v núdzi.

Kongo v číslach:

  • z 1000 narodených detí sa129 dožije prvého roku života
  • z takmer 70 miliónov obyvateľov žije na vidieku 70%
  • milión detí trpí vážnou podvýživou
  • 92% ľudí v mestách nemá prístup k sanite, toaletám
  • na 10-tisíc ľudí je v priemere 9 nemocničných lôžok a 1 lekár
  • 33 % žien má prístup k programu prevencie prenosu vírusu HIV z matky na dieťa
  • 10% ľudí s HIV má prístup k liekom - ARV terapii

Zdroj: http://www.magna.sk

_________________________________________

Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jar 2010. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 31 (23 riadnych členov a 8 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.