UNICEF pomáha znižovať úmrtnosť detí

mar 28 2011

Malária, hnačky, nedostatok pitnej vody, podvýživa, osýpky, tetanus, prírodné katastrofy, novorodenecké infekcie, ozbrojené konflikty, zápaly pľúc, predčasné pôrody, HIV/AIDS, ženská obriezka, nezáujem, diskriminácia, nevzdelanosť. To všetko zabíja deti. Väčšine úmrtí možno predísť jednoduchými a lacnými opatreniami; prevencia by dokázala každý deň zachrániť desaťtisíce detských životov. Stačia vakcíny, výživové doplnky, pitná voda, správne dojčenie, umývanie rúk mydlom či dostatok informácií. Znie to tak jednoducho...

Dvadsaťdvaročná Chaity Tripura s láskou poodhalí balíček v náručí a pyšne nám ukáže svoju mesačnú dcérku. „Som veľmi šťastná, že som mohla porodiť v nemocnici,“ hovorí mladá mamička. So svojím manželom, ktorý nás obozretne pozoruje, žijú v odľahlej dedine Changyai Tripura Para, asi osem kilometrov od mesta Bandarban v Bangladéši.

V tejto nádhernej, geograficky izolovanej oblasti plnej zelene žijú najmä pôvodní obyvatelia. Zdravotná starostlivosť sa sem zatiaľ dostáva len vďaka mobilným jednotkám, ktoré očkujú, podávajú vitamíny a výživové doplnky a vzdelávajú. „Posledné týždne pred pôrodom dcérky sa mi triasli ruky i nohy,“ spomína Chaity. „Často som omdlievala. Svokrovci si robili starosti a vzali ma do miestnej nemocnice.“ Jej o tri roky starší manžel zaplatil 4000 taka (asi 57 dolárov), aby si mohol prenajať vozidlo a ísť s ňou do mesta k lekárovi. Pestuje koreniny a ktosi mu poradil, aby časť zarobených peňazí odkladal bokom. Šetril, odkedy zostala Chaity tehotná, a tak ju teraz dokázal dopraviť do nemocnice, kde porodila zdravé dievčatko.

Nie všade vo svete vedia, aké riziká obnáša tehotenstvo, aká dôležitá je hygiena pri pôrode, že existuje lekár, kam ísť, keď je zle, a kde je najbližšia nemocnica. Preto sa agenda UNICEF sústredí aj na podporu vzdelávania a tréningov zdravotníkov, komunitných a sociálnych pracovníkov a miestnych autorít a mienkotvorcov.

Podporujeme programy na registráciu novorodencov a tehotných žien, mobilné zdravotné tímy, vyjednávame ceny a dodávame vakcíny, terapeutickú výživu, antibiotiká, vitamínové a mikronutričné doplnky. Bojujeme za odstránenie detskej obrny a elimináciu novorodeneckého tetanu a sme svedkom pokrokov v znižovaní detskej úmrtnosti na tieto ochorenia. Zaisťujeme siete proti moskytom, vybavenie pôrodníc, staráme sa o deti s HIV/AIDS a o siroty, podporujeme a vzdelávame o správnych technikách dojčenia či hygieny, zabezpečujeme logistiku pomoci.

Umožňujeme deťom chodiť do škôl a vo vzdelávaní podporujeme rovnosť pohlaví. Pomáhame vyvíjať systémy na kontrolu kvality vody či evidenciu chorobnosti; najmä vo vidieckych oblastiach. Radíme vládam pri určení priorít a nastavení rozpočtov na pomoc deťom, sústredíme sa na analýzy, advokáciu a ochranu práv detí. Pri podieľaní sa na dosiahnutí štvrtého miléniového rozvojového cieľa sa zameriavame aj na partnerstvá, ktoré nám na ceste za jeho dosiahnutím pomôžu.

Zastúpenie UNICEF na Slovensku prispieva k dosiahnutiu štvrtého cieľa aj prostredníctvom Týždňa modrého gombíka a ďalších zbierok. Príspevky darcov zo Slovenska pomáhajú financovať terapeutickú liečbu pre chronicky podvyživené deti v Zimbabwe, nákup vakcín proti tetanu pre Mauritániu a vakcín proti šiestim smrteľným chorobám do ďalších krajín, dodávky orálnej rehydratačnej soli a dopravu vakcín proti novorodeneckému tetanu do Laosu.

Detský fond UNICEF pôsobí v takmer 200 krajinách a teritóriách sveta a od roku 1965, kedy získal Nobelovu cenu mieru za milióny zachránených životov, sa jeho misia na pomoc deťom zmenila z „prežiť“ na „prežiť a umožniť plný rozvoj“. V rokoch 1960 až 2002 sme boli svedkom zníženia úmrtnosti detí vo veku do päť rokov o polovicu. Videli sme, že dodávky orálnej rehydratačnej soli sú prevenciou milióna úmrtí, že vitamín A dokáže ročne ušetriť štvrť milióna životov a očkovacie programy ochránia každý rok život štyroch miliónov detí.

Autor: Anna Beňová
http://www.unicef.sk
http://www.priateliadeti.sk

_________________________________________

Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jeseň 2010. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 31 (23 riadnych členov a 8 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.
http://www.mvro.sk