Slovenskí učitelia učia kenských využívať počítače

mar 28 2011

Počas dvoch júnových týždňov navštívila dve školy v oblasti Kasigau na juhu Kene päťčlenná výprava zo Slovenska. Jej členovia - tri učiteľky zo Základnej školy v Bošanoch, manažér spoločnosti Microsoft a projektový manažér Nadácie Pontis - učili miestnych učiteľov používať informačné technológie vo vyučovaní. Naučili ich napríklad prácu s programom PowerPoint.

„V stredu videli PowerPoint prvýkrát a v sobotu už mali pripravenú takmer šesťhodinovú prezentáciu o škole,“ uviedol po návrate Roman Baranovič, manažér vzdelávacích projektov v spoločnosti Microsoft Slovakia. „Boli sme príjemne prekvapení najmä tým, ako si kenskí učitelia uvedomujú, že ovládanie technológií je pre budúcnosť dôležité. Základy práce s počítačom už ovládali - ako sme sa dozvedeli, dokonca skôr ako dostali technické vybavenie - s počítačom sa učili pracovať bez počítača,“ dodal.
Projekt zameraný na školenia kenských učiteľov v informačných technológiách spustila v januári 2010 Nadácia Pontis s príspevkom Slovak Aid. Založený je na skúsenostiach slovenského vzdelávacieho projektu Inovatívny učiteľ, ktorý získal cenu Via Bona Slovakia 2008.

Aj napriek nie práve ideálnym životným podmienkam v meste Rukanga, účasť na výprave neľutovali ani učiteľky z bošanskej základnej školy. „Som veľmi rada, že som mohla byť súčasťou tímu v Keni. V projekte Notebook pre každého žiaka sme sa veľa naučili o tom ako využívať počítače v našej práci a rada som sa o tieto skúsenosti podelila s učiteľmi v Rukange,“ uviedla Ivana Mikulová, učiteľka anglického jazyka na Základnej škole v Bošanoch.

Do učebne v Moi High school Kasigau v Rukange, ktorá bola v rámci projektu Nadácie Pontis vybavená počítačmi, priniesla slovenská výprava ďalšie technológie - vizualizér, projektor, interaktívnu tabuľu, digitálnu kameru. „Máme veľké šťastie, že pre projekt vybrali práve našu školu. Za päť dní sme sa veľa naučili. Aj naši študenti vďaka týmto počítačom veľa získajú. Sme vám za to veľmi vďační,“ ďakoval učiteľ informatiky zo školy v Rukange Christopher Musyoka.

Okrem školenia učiteľov si slovenská výprava vyhradila aj čas na školenie pre miestnych ľudí bez ohľadu na vek, ktorí tiež berú ovládanie technológií ako cestu k lepšej budúcnosti.

Po výprave do Kene projekt pokračuje. V novembri majú pre zmenu kenskí učitelia pricestovať na Slovensko a svoje vedomosti si prehĺbiť na slovenských školách.

Zdroj: http://www.nadaciapontis.sk

_________________________________________

Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jeseň 2010. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 31 (23 riadnych členov a 8 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.