Zbierka pre rodiny sestier a pôrodných asistentiek, ktoré podľahli ochoreniu COVID-19

dec 14 2021

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek prerozdelila finančnú zbierku medzi rodiny sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sa pri výkone povolania nakazili a podľahli ochoreniu COVID-19. V zbierke sa podarilo vyzbierať takmer 15 000 € a podporili ju prevažne samotné sestry a pôrodné asistentky z celého Slovenska, verejnosť a podporu sme získali aj vo vyhlásení prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Financie zo zbierky putovali do rúk rodín kolegýň a kolegu, ktorí boli dňa 24. septembra ocenení Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek výnimočným ocenením Johanny Bórík – Hrebendovej.

Hrdinské činy sestier a pôrodných asistentiek sú často prehliadané. V dnešných dňoch sme svedkami toho, aké sú sestry a pôrodné asistentky nenahraditeľné a potrebné pre správne fungovanie systému zdravotnej starostlivosti a to bez ohľadu na to, či vykonávajú svoje povolanie v ambulanciách, nemocniciach, zariadeniach dlhodobej starostlivosti, v komunitách, či v ozbrojených silách. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa po prvých tragických informáciách o úmrtiach sestier a pôrodných asistentiek na ochorenie COVID-19 rozhodla zorganizovať zbierku na podporu rodín, ktoré stratili svojich najbližších. Obetovali sa pre službu verejnosti, obetovali sa v boji s pandémiou.

Preto sa komora rozhodla udeliť po prvýkrát nové ocenenie Cenu Johanny Bórik – Hrebendovej tým sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré v boji s COVID-19 stratili to najcennejšie, život. Pandémia COVID-19 si vyžiadala tisíce stratených životov pacientov. To najcennejšie však stratili aj naše kolegyne a kolega. V snahe pomáhať druhým zaplatili tú najvyššiu daň. Na Slovensku vieme o 9 úmrtiach spomedzi sestier a pôrodných asistentiek, v skutočnosti je ich však určite viac. Na tieto obete nesmieme nikdy zabudnúť. Finančnú zbierku sme prerozdelili rodinám držiteľov ceny Johanny Bórik-Hrebendovej in memoriam a to: Monike Hurnej, Milade Koperovej, Janke Backovej, Jozefovi Horňákovi, Emílii Martikáňovej, Daniele Hlozákovej, Zuzane Ambrusovej, Anne Čenščákovej a pani Margite Kostúrikovej

Podporu rodín sme všetci očakávali aj zo straty vlády SR. Prvé náznaky nám dávali nádej, že rodiny takúto pomoc zo strany vlády získajú, avšak aj v takejto tragickej situácii rodiny zdravotníkov nedostali nič. Toto sa stáva v našej spoločnosti už pravidlom. Tak ako sa píše v jednom zo slovenských prísloví „sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú“. Sestry a pôrodné asistentky už roky počúvajú prísľuby o zlepšení pracovných podmienok, či lepšieho ohodnotenia. Aj napriek tomu, že vyzbieraná suma nie je vysoká a v žiadnom prípade nemôže nahradiť stratu blízkej osoby, pevne veríme, že sa stane aspoň malou pomocou a podporou všetkým pozostalým.

Aj preto dnes 14.12.2021 poďakujeme poslancom NR SR za to ako si nás vážia. Poďakujeme im aj za Vás, lebo v našich srdciach ste hrdinovia. My nezabúdame.

Zdroj: Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 38 000 sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!