Operácia AU!

dec 18 2019

Edutainment je spojenie dvoch anglických slov education (vzdelávanie) a entertainment (zábava). Označuje moderné formy vzdelávania v spojení so zábavou, s využitím multimediálnych prostriedkov a zariadení.

Týmto pojmom možno označiť britský televízny seriál Operation Ouch!, ktorého prvú sériu pod názvom Operácia au! uvádza v januári do vysielania RTVS so slovenským dabingom.

Je to rodinný formát, takže vysielací čas ponúka rodičom a ich deťom ideálnu príležitosť stráviť spoločne 30 minút pred obrazovkou a nielen sa pritom zabaviť, ale aj nenásilnou formou sa dozvedieť užitočné, zaujímavé, niekedy prekvapujúce až šokujúce informácie z oblasti zdravia. Možno dokonca povedať, že pokiaľ ide o ľudské telo, v seriáli nič nie je tabu.

Účinkujú v ňom bratia – identické dvojčatá – Christopher a Alexander van Tullekenovci, ktorí v roku 2002 získali diplom z medicíny na Oxfordskej univerzite. V seriáli si hovoria Chris a Xand. Na obrazovke sú bezprostrední, zábavní, dokážu si robiť žarty sami zo seba, ale hlavne: prinášajú osvetu v odbore ľudského tela, predovšetkým pohotovostnej medicíny. V každej časti je zmapovaný skutočný prípad detského úrazu alebo ochorenia, diváci dostanú možnosť nahliadnuť do rôznych nemocničných oddelení, uvidia napríklad operáciu škuľavosti oka, alebo vyoperovanie mandlí. Chris a Xand neváhajú v laboratóriu podstúpiť pokusy na vlastných telách, aby divákom predviedli, ako jednotlivé časti tela, či orgány fungujú. A konkrétne návody, ako ošetriť rôzne zranenia sa zídu aj dospelým, nielen detským divákom.

Seriál prezentuje deťom a ich rodičom medicínu a vedu s ľahkosťou, nadhľadom a humorom, no zároveň realisticky a bez prikrášľovania.

Prvú časť 1. série vysiela RTVS v sobotu 11. 1. 2020 na Jednotke v dopoludňajších hodinách.

Text: Mgr. Lenka Jalilah, PhD.
Fotky: zdroj RTVS