Potraviny pre Somálsko? To je vojenská operácia

nov 28 2011

Sucho. Vynechá obdobie dažďov. A potom znova. Hynie dobytok. Kravy, kozy, dokonca aj ťavy. Nedostatok jedla, liekov, pitnej vody. Zomierajú deti. Už približne 30-tisíc. Najmä tých, ktoré ešte nevedia chodiť. Dvanásť miliónov ľudí vo východnej Afrike je v ohrození. Hladomor. A humanitárni pracovníci varujú: Môže byť ešte horšie.

Postihnutý región sužuje najväčšie sucho za ostatných šesťdesiat rokov. Hlad ohrozuje milióny ľudí – najmä v Somálsku, Etiópii a Keni. Situácia je kritická predovšetkým v Somálsku, kde OSN vo viacerých oblastiach vyhlásila 20. júla stav hladomoru. Situácia sa ani po troch mesiacoch nezlepšila.

V južnej a centrálnej časti Somálska majú humanitárne organizácie veľké problémy dostať sa k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Územie kontroluje islamské vojenské hnutie al-Šabáb, ktoré bráni záchranným tímom v práci. Konvoje s potravinami čelia nezriedka prepadom a končia v rukách rebelov.

V oblasti už zomreli desiatky tisíc ľudí a počet obetí sa môže vyšplhať k hrozivým číslam. ,,Ak nepríde pomoc, je opodstatnené riziko, že do štyroch mesiacov zomrie 750-tisíc ľudí,“ varovalo OSN.

,,Mnohým Somálčanom skrátka nedokážeme pomôcť, nevieme sa k nim dostať,“ uviedol pre BBC Unni Karunakara z organizácie Lekári bez hraníc. ,,Hovoríme tomu problém poslednej míle. Dopravíme potraviny a lieky do somálskych prístavov, ale dostať ich odtiaľ k ľuďom je veľmi náročné,“ doplnil.

Aj to je dôvod, prečo slovenské organizácie smerujú svoju pomoc skôr do susedných krajín. ,,Pôsobenie v Somálsku si vyžaduje kapacity, ktoré žiadna slovenská mimovládka nemá. Potrebujete milióny dolárov, lietadlá, kamióny, satelitné telefóny. Je to skôr vojenská operácia,“ vysvetľuje Allan Bussard, riaditeľ slovenskej Nadácie Integra.

Sú len dve výnimky. Slovenský UNICEF posiela vyzbierané prostriedky do ženevskej centrály, ktorá ich využíva v Somálsku. Slovenská katolícka charita je zasa členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis a na projektoch v Somálsku spolupracuje s nemeckými i domácimi organizáciami.

Väčšina slovenských mimovládok smeruje humanitárnu pomoc do Kene. Chýbajúce dve obdobia dažďov pripravili o zvyšky živobytia aj tamojších drobných farmárov a prudko zvýšili ceny potravín. Ľudia začali trpieť hladom a podvýživou. Navyše do Kene i Etiópie prišli státisíce vysilených utečencov zo Somálska. Najväčší komplex utečeneckých táborov na svete v kenskom Dadaabe je preplnený.

Organizácia Magna Deti v núdzi aj preto otvára v okrese Garissa, kde leží i Dadaab, zdravotnícke centrum pre deti – a to aj s lôžkovou časťou pre najťažšie prípady. ,,Okrem toho zabezpečujeme osem ambulantných stredísk,“ informuje Michal Borec z Magny, ktorá má v Garisse vyslaného pracovníka.

Človek v ohrození použil výťažok z verejnej zbierky na distribúciu pitnej vody v utečeneckých táboroch v Keni. Pomáha na diaľku, cez partnerskú organizáciu. ,,Náklady na spustenie vlastných aktivít by pohltili veľkú časť zbierky,“ vysvetľuje Marcela Ondeková z Človeka v ohrození.

Nadácia Integra pôsobí okrem Kene aj v Etiópii. „Všetci čakajú na dážď,“ hovorí Bussard po návrate z Kene i Etiópie. Ukazuje fotografie z Etiópie. Vyprahnutá krajina, kde-tu trčí strom, ale po tráve ani stopy. Takmer ako na púšti.

„Je veľmi sucho. Ľudia opúšťajú domovy a stavajú si provizórne obydlia pri mestečkách, kde je zdroj vody. Mnohí sa však k pomoci nedostanú, nevládzu, nemajú síl. Je veľmi zložité sa o nich vôbec dozvedieť - chýbajú cesty a prístup k mobilným sieťam či internetu je obmedzený,“ opisuje Bussard.

V oblasti už uhynulo 90 percent kráv. Zvyšné skupujú humanitárne organizácie, tamojší farmári za vychudnuté kravy totiž na trhu veľa nedostanú. Keď zaprší a opäť narastie tráva, humanitárne organizácie ich predajú späť pôvodným majiteľom za symbolickú sumu.

Ani vytúžený dážď však krízu neukončí. Najbližšia úroda bude až o niekoľko mesiacov. Pastieri prišli o väčšinu zvierat, ktoré boli zdrojom ich obživy. Navyše, s príchodom dažďov sa očakáva ofenzíva malárie, osýpok, horúčky dengue, cholery a ďalších chorôb, ktorým zoslabnuté telá nebudú schopné čeliť.

„Stalo sa to aj počas hladomoru pred dvadsiatimi rokmi. Napriek masívnej potravinovej pomoci umieralo veľa ľudí práve počas obdobia dažďov, lebo chýbali dostatočné zdravotnícke kapacity,“ varuje Anna Beňová z UNICEF Slovensko.
Aj preto, ani s príchodom dažďov sa kríza vo východnej Afrike neskončí...

Maroš Szücs

Ako pomáha Slovensko

Slovenská katolícka charita získala vo verejnej zbierke k začiatku októbra vyše 156-tisíc eur. Časť z nich použila najmä na potravinovú pomoc v Somálsku a v Keni.

Magna Deti v núdzi vyzbierala k začiatku októbra takmer 92-tisíc eur, dostala aj príspevok 20-tisíc eur zo SlovakAid. Združenie otvára v Keni zdravotnícke centrum s lôžkovou časťou a osem ambulantných stredísk, zabezpečuje terapeutickú výživu, lieky a odbornú starostlivosť pre podvyživené deti.

Nadácia Integra získala z verejnej zbierky ku koncu septembra takmer 13-tisíc eur, okrem toho dostala zo SlovakAid 20-tisíc eur. Peniaze použila na nákup liekov pre deti a tehotné ženy a distribúciu balíčkov na čistenie vody v Etiópii.

UNICEF Slovensko vyzbieral k 21. septembru vyše 22-tisíc eur. Cez ženevskú centrálu UNICEF šli peniaze najmä na podporu detských výživových centier, distribúciu pitnej vody a potravín, zdravotnú starostlivosť a očkovania.

Človek v ohrození získal vo verejnej zbierke 13 500 eur. Použil ich na distribúciu pitnej vody v utečeneckých táboroch v Keni.

Vysoká škola sv. Alžbety dostala zo SlovakAid dotáciu 20-tisíc eur. Použila ich na stravu pre podvyživené deti v Keni, do Etiópie plánuje poslať dvoch sociálnych pracovníkov.

eRko - Dobrá novina zo zdrojov tradičnej koledníckej akcie odoslalo 20-tisíc eur svojim dlhoročným partnerom v Turkane na severe Kene na zabezpečenie potravinovej a zdravotníckej pomoci.

_________________________________________

Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jeseň 2011. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 31 (23 riadnych členov a 8 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.
http://www.mvro.sk

Celé číslo časopisu Rozvojová pomoc - jeseň 2011 v PDF