Viac stíhame, menej míňame, sme efektívnejší, hovoria víťazi NGO Awards 2017

mar 12 2018

Slovenské neziskové organizácie kráčajú s dobou, ako ukázal 1. ročník súťaže NGO Awards. Moderné technológie ich odbremenili od mnohých zastaraných procesov, vďaka čomu majú viac času a energie venovať sa svojmu poslaniu. Ocenenie za túto inovatívnosť si odniesli ZPP Radosť a Business Intelligence Club (vydavateľ časopisu Prohuman). Mimoriadnu cenu si odniesla aj Mamila o.z.

Nadácia otvorenej spoločnosti a Microsoft udelili na jubilejnom 10. ročníku vzdelávacieho podujatia Microsoft NGO Day ceny najlepším a najzaujímavejším projektom neziskových organizácií prihláseným do NGO Awards v kategóriách Technológia pre cieľové skupiny a Využitie pre vlastný rozvoj. Za každou neziskovou organizáciou sa ukrýva iný príbeh a poslanie, ktoré napĺňa. ,,Technológie zásadným spôsobom menia a zefektívňujú prácu, ak ich vieme ovládať. Je skvelé, ak ešte aj pomáhajú, napríklad ľuďom s postihnutím alebo sociálne ohrozeným skupinám. Iným príkladom môže byť vzdelávanie v oblasti IT či koordinácia dobrovoľníkov,“ hovorí riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský.

Business Intelligence Club, o. z. získal ocenie NGO Awards 2017 za technológie využívané pre Prohuman, Prosurvey, ProjusticeBusiness Intelligence Club, o. z. získal ocenie NGO Awards 2017 za technológie využívané pre Prohuman, Prosurvey, Projustice

Excel a Word ako terapeutický nástroj

Jeho slová len potvrdzujú skúsenosti Združenia príbuzných a priateľov Radosť, ktoré získalo cenu v kategórii Technológia pre cieľovú skupinu. ,,Zameriavame sa na ľudí s duševnými poruchami, mentálnym postihnutím a psychiatrickými diagnózami. Ukazujeme im, ako môžu zvládať bežný život, aby sa mohli začleniť sa do spoločnosti, ale aby aj rozpoznali nástrahy mediálneho sveta a sociálnych sietí,“ opisuje dobrovoľníčka ZPP Radosť Magdaléna Hrivniaková. Ich klienti pracujú s aplikáciami Office 365. V Exceli sa učia napríklad zostavovať rozpočty, čo im dodáva pocit sebestačnosti, vo Worde si zasa píšu životopisy alebo žiadosti o prijatie do zamestnania a vďaka Skypeu udržiavajú kontakty s priateľmi v zahraničí, ktoré by inak vyhasli.

Nepotrebujeme externé disky a nestrácame súbory

V kategórii Využitie pre vlastný rozvoj bol ocenený Business Intelligence Club. Organizácia podporuje vzdelávanie a zdieľanie informácií vo všetkých oblastiach sociálnej práce a realizuje výskumy v športových, školských či mládežníckych zariadeniach, ktoré poskytujú sociálne a zdravotné služby. ,,Naši členovia majú bežné zamestnania a v klube pracujú na neziskovom princípe. Office 365 nám umožnil vyššiu formu komunikácie, dáta si nemusíme posielať, čo nám prináša pohodlie a bezpečnosť, šetrí náš čas aj peniaze. OneDrive sa stal úložiskom, takže nepotrebujeme externé disky, nestrácame súbory a nemáme problém s konverziami dokumentov,“ vysvetľuje Ján Báhidský z Business Intelligence Club.

Mimoriadnu cenu v rámci NGO Awards udelili občianskemu združeniu Mamila, kde poskytujú pomoc, poradenstvo a podporu dojčiacim matkám. ,,Technológie využívame pri tvorbe školiacich materiálov, pripravujeme články, pozvánky na podujatia, ale i odborné prezentácie pre zdravotníkov. Outlook nám umožňuje efektívne sledovanie, filtrovanie a archivovanie emailov, ktorých dostávame okolo 1000 mesačne. Matka, ktorá nám napíše, dostáva odpoveď na svoju otázku v krátkom čase a môže riešiť svoj problém, čo je výborné,“ dodáva laktačná poradkyňa Daniela Barbosová.

Efektívna a moderná neziskovka

Do 1. ročníka NGO Awards sa prihlásilo viacero projektov a víťazi mohli svoje riešenia odprezentovať počas NGO Day v Bratislave 60 ďalším neziskovým organizáciám. Interaktívne podujatie NGO Day sa tentoraz sústredilo na moderné technológie a trendy, ktoré v práci a poslaní dokážu využiť práve neziskové organizácie. ,,Dúfame, že víťazi prvého ročníka tejto inšpiratívnej súťaže budú motivovať svojich kolegov v treťom sektore a všetkých, ktorí pomáhajú tam, kde je to potrebné. Budeme radi, ak budú skúšať nové aplikácie, softvéry či zariadenia, aby bola ich práca jednoduchšia a efektívnejšia,“ zhodnotil riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský.

Viac informácií nájdete na: http://ngoday.osf.sk/