Gruzínsko možno považovať za demokraciu krehkú práve pre jej zamrznuté konflikty s Južným Osetskom a Abcházskom. Tým pádom je tam vysoký počet vnútorne presídlených osôb (IDPs), na pomoc a podporu ktorých plynú do tejto krajiny Východného partnerstva značné prostriedky z balíka rozvojovej pomoci, resp. spolupráce EÚ a ďalších donorov. Aj vďaka Českej rozvojovej agentúre (ČRA) a slovenskej SAMRS sa tam realizujú prospešné projekty. Na niektoré z nich sa bola skupinka študentov a študentiek z Katedry rozvojových a environmentálnych štúdií z Olomouca pozrieť osobne. Vďaka podpore Českej rozvojovej agentúry navštívili vládne, mimovládne i nadvládne inštitúcie v hlavnom meste, ale i lokálne iniciatívy a konkrétnych príjimateľov pomoci na vidieku.
Mladých ľudí z Univerzity Palackého zaujímal proces budovania občianskej spoločnosti v Gruzínsku po vojne z roku 2008, možnosti jeho vstupu do EÚ, sloboda médií aj miera korupcie, podpora vnútorne presídlených ľudí, sociálneho podnikania a poľnohospodárskzch aktivít v rámci malých družstiev v tejto krajine. Celý deň strávili napríklad na projektoch zvyšovania zamestnanosti od Charity ČR v regióne Tušeti a tiež na poľnohospodárskych projektoch organizácie Člověk v tísni v okrese Terjola.
Terénna exkurzia, ako aj samotný projekt z oblasti globálneho rozvojového vzdelávania, je spolufinancovaná z prostriedkov Českej rozvojovej agentúry (ČRA).
Text a Foto: Katedra rozvojových a environmentálnych štúdií PřF UP v Olomouci
Terénna exkurzia do Gruzínska bola spolufinancovaná Českou rozvojovou agenturou (ČRA) v rámci projektu Katedry rozvojových a environmentálních studií (KRES) PřF UP v Olomouci pod názvom „Rozvojová spolupráce na vlastní oči“.