Spúšťame podcast vytvorený umelou inteligenciou "Prohuman AI" dostupný na Spotify aj Apple Podcasts

jan 8 2024

Pre čitateľov, ktorí aj radi počúvajú sme pripravili podcast, dostupný na platforme Spotify a na prepojených platformách Apple Podcasts, Google Podcasts a iných. Je celý vytvorený a nahovorený umelou inteligenciou (AI) a je rozšírením časopisu Prohuman, v ktorom od roku 2009 publikujeme vedecko-odborné články. V podcaste nájdete nielen 3 minútové upútavky na články, ale aj podcasty experimentálne spracované AI na rôzne témy. Umožňujeme publikovať okrem našich podcastov aj vaše vlastné, ktoré si vytvoríte sami, alebo využijete našu službu a podcast vám pripravíme.

V podcastoch "Prohuman AI" zverejňujeme:

  • "Trailer" čiže upútavku na konkrétny dlhší príspevok.
  • Podcast s celým textom, ktorý je vhodný ku kratšiemu článku.
  • Podcast s vlastnou témou, ktorý nieje previazaný na publikovaný článok, ktorého autorom môže byť osoba alebo samotná umelá inteligencia.
  • Podcast z vašich podkladov ktorý pripravíme v MP3 a môžete ho použiť na vlastné účely (skriptá, prednášky, kniha, a pod. a nemusí byť zverejnený u nás).

ProSurvey & Prohuman - realizujte výskumy s nami

jan 8 2024

ProSurvey a Prohuman ponúka službu spracovania dotazníkov a výskumov podľa dodanej predlohy. Oslovíme vybraných respondentov, vyhodnotíme odpovede. Pošleme Vám hotové výsledky, v ktorých sú tabuľky a grafy. Odbremeníme Vás tak od práce a vyhodnocovania dotazníkov, technického spracovania a tvorby grafov. Od roku 2011 sme individuálne poradili a vyhodnotili cez 800 výskumov z rôznych profesijných oblastí.

Naše zameranie

1. Prieskumy k študentským záverečným prácam.
2. Prieskumy verejnej mienky, komerčné prieskumy a anketové sondáže.
3. Vedecké štúdie (elektronické spracovanie štandardizovaných dotazníkov, testov a dotazníkov vlastnej proveniencie).

Obráťte sa na nás a pomôžeme vám ich zrealizovať.

Prohuman je indexovaný v databázach EBSCO

okt 19 2020

V októbri 2020 oslávil časopis Prohuman 11 rokov od svojho založenia. Úspešne prešiel hodnotením a bol zaindexovaný v databázach EBSCO.

EBSCO je v akademickém světě renomovaným partnerem, který zprostředkovává institucionální předplatné mezi vydavateli a knihovnami a zviditelňuje periodika i autory v oborových rešeršních databázích. Díky indexaci v databázích EBSCO vědci objevují relevantní články, čímž se zvyšuje viditelnost publikace, citovanost autorů i potenciál propagace samotného vydavatele. Stěžejním cílem plnotextových databází je napomoci vědcům a čtenářům knihoven „objevit” relevantní prameny pro jejich článkovou rešerši. Pro autory a vydavatele se tak otevírá jedinečná příležitost, jak mohou upoutat pozornost čtenářů, akademiků i budoucích vědců (studentů) ve více než 130 000 institucích na světě.

„The partnership with EBSCO helped us to highlight our authors in the wider scientific community.“
www.ebsco.com

Textové žánre dedičského práva v kontexte prekladu (nemčina – slovenčina)

máj 19 2024

Autorka: Bc. Lenka Žitňanská
Abstrakt: Práca sa zameriava na vybraný textový žáner dedičského práva (notarielles Testament – závet vo forme notárskej zápisnice). Teoretická časť práce sa zaoberá charakteristikou dedičského práva v nemeckom a slovenskom právnom systéme, ako aj špecifikami právnych textových žánrov v translatologickom kontexte. V praktickej časti práce sa analyzujú a porovnávajú autentické závety z hľadiska makro- a mikroštruktúry podľa metodiky Nordovej (1995). Pozornosť sa sústreďuje na ekvivalenciu terminológie dedičského práva a kolokácie typické pre textové žánre dedičského konania na príklade testamentu (notárskej zápisnice).
Kľúčové slová: dedičské právo, právny jazyk, právny preklad, závet, makro- a mikroštylistická analýza, terminológia, kolokácie

Využitie animovaného videa vo vyučovaní dejepisu

máj 19 2024

Autorka: Radoslava Vargová
Abstrakt: Cieľom práce je vytvoriť animované video na tému Alexander Fleming. Video je primárne určené pre študentov tretieho ročníka gymnázií. Animované video chronologicky zachytáva životný príbeh lekára a vedca Alexandra Fleminga. Vo videu sú zahrnuté všetky kľúčové udalosti, ktoré sú späté so životom Alexandra Fleminga a ovplyvnili jeho výskumnú činnosť. Cieľom animovaného videa je upútať pozornosť študentov a motivovať ich k štúdiu danej témy.
Kľúčové slová: video, animácia, Alexander Fleming, medicína, penicillin

Mlieko, potravina tisícich tvárí

máj 19 2024

Autorka: Bc. Zdenka Šuhajdová
Abstrakt: Práca a jej obsah sa zameriava na predstavenie stručného vývoja spracovania mlieka do mliečnych výrobkov. Jej cieľom je predstavenie počiatku tohto procesu a návody, ako možno mlieko spracovať. Práca poukazuje na dostatok mliečnych produktov na trhu v kontraste s dlhou tradíciou domácej výroby. Súčasťou práce sú aj informácie a materiály získané na základe štúdia na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Ďalšie informácie sú využité na základe vlastných poznatkov a poznatkov osôb, ktoré túto prácu vykonávajú. Praktická časť zahŕňa videá, zamerané na proces spracovania mlieka na rôzne mliečne výrobky s podrobným opisom prípravy a pomôcok, potrebných na výrobu. Posledným bodom práce sú recepty, v ktorých možno využiť spracované mliečne produkty.
Kľúčové slová: mlieko, spracovanie mlieka, mliečne výrobky, syr, bryndza

Andrei Belyi – 10 interesnych faktov

máj 19 2024

Autorka: Barbara Socháňová
Abstrakt: Cieľom našej vedeckej práce bolo nájsť, zhromaždiť, určiť a sprostredkovať desať najzaujímavejších faktov súvisiacich s osobou výnimočného básnika i prozaika, publicistu a zároveň matematika, no zo všetkého najviac človeka, Andreja Beleho. Pri získavaní informácií sme kvôli nízkej dostupnosti a kvantite tlačených publikácií využívali hlavne internetové zdroje.
Kľúčové slová: ruský spisovateľ, zaujímavosti, Strieborný vek ruskej literatúry, symbolizmus, literárna symfónia.

Irónia ako prostriedok zobrazovania reality. Interpretácia novely B. Slančíkovej Timravy Hrdinovia

máj 19 2024

Autorka: Žofia Priečinská
Abstrakt: Práca je zameraná na interpretáciu irónie v novele Boženy Slančíkovej Timravy Hrdinovia, pričom problematiku sekundárne prepája s kategóriou narácie. Sleduje neoddeliteľnú úlohu trópu z hľadiska autorského štýlu písania, rovnako aj jeho aplikáciu pri charakterizácii postáva dejov, čím dokazuje jeho postavenie v pozícii typického činiteľa pri výstavbe danej prózy.
Kľúčové slová: Božena Slančíková Timrava. Irónia. Narácia. Vojna. Hrdina.

Podoby satiry v diele Good Omens

máj 19 2024

Autorka: Laura Pantelić
Abstrakt: Hoci existujú dôveryhodné štúdie ktoré analyzujú aspekty diela Good Omens, ako sú poznámky pod čiarou alebo adaptácia Knihy Zjavenia, je ich v konečnom dôsledku málo. Obsiahla analýza celého textu, taktiež aj analýza do hĺbky jeho postáv a symbolov, ešte nebola realizovaná. Táto diplomová práca primárne analyzuje adaptáciu románu a metakomentár udalostí v rámci Zjavenia, ktorý zaberá väčšinu príbehu. Okrem toho sa zaoberá stvárnením kresťanských symbolov, podvracaním žánru apokalypsy, archetypmi jeho postáv a jednotlivými satirickými prvkami v rámci textu. Aby som vykonala tento druh analýzy, prevezmem si metodológiu blízkeho čítania, čo je technika literárnej analýzy, ktorá sa sústreďuje na drobné detaily pasáže alebo textu, aby odhalila akýkoľvek skrytý hlbší význam. V teoretických častiach tejto práce uvádzam najdôležitejšie časti svojich zdrojov, ktoré sa týkajú témy satiry ako literárneho žánru, významu Knihy Zjavenia a typického použitia poznámok pod čiarou, ktoré mi neskôr pomáhajú pri môjom analytickom procese. V analytických častiach sa ponorím hlboko do rôznych prvkov diela Good Omens, napríklad adaptácia a podvracanie žánru apokalypsy, adaptácia a podvracanie filmu The Omen, stav a vývoj jeho primárnych postáv a spôsob a ako vzájomne ovplyvňujú svoj rast, úloha a evolúcia Antikrista a napokon postmodernistické využitie poznámok pod čiarou v románe. Výsledky tejto analýzy zdôrazňujú skutočnú povahu diela Good Omens, ktorá spočíva v tom, že hoci sa prezentuje ako priama a zábavná paródia na Armagedon, v skutočnosti ide o humanistickú adaptáciu, ktorá oslavuje ľudskosť a uisťuje nás, že sme oveľa cennejší než obyčajná zábava pre nadprirodzené bytosti.
Kľúčové slová: satira, Kniha Zjavenia, Antikrist, poznámky pod čiarou, apokalyptická literatúra

Miesto Panny Márie v novej evanjelizácií v dokumentoch pápeža Františka

máj 19 2024

Autorka: Katarína Oráviková
Abstrakt: Téma sa zaoberá skúmaním mariánskeho impulzu v súvislosti s novou evanjelizáciou v dokumentoch pápeža Hlavným cieľom práce je interpretovať dokumenty druhého Vatikánskeho koncilu a tiež Františkových predchodcov pápežského stolca, ktorí sa tiež vyjadrujú k otázkam na danú tému. Ďalším cieľom práce je obhájiť aktuálnosť vzoru Panny Márie pre dnešnú dobu.
Kľúčové slová: Mária, Matka, pápež, František, nová evanjelizácia, pastoračná konverzia, vzor

Redizajn študentského časopisu Občas Nečas

máj 19 2024

Autorka: Bc Simona Nehézová
Abstrakt: V predkladanej práci sa zameriavame na redizajn študentského časopisu Občas Nečas. Práca je rozdelená na dve časti. V prvej sa venujeme problematike vizuálnej identity a jej prvkov, ktoré predkladajú dôležité skutočnosti z danej oblasti s ohľadom na jej špecifickosť. V druhej časti práce tento syntetizujúci pohľad reflektuje naše vlastné návrhy loga časopisu Občas Nečas, loga podcastov Z času na čas a návrhu webu. V práci sa celý čas opierame o hlavný cieľ, ktorý je podporený čiastkovými cieľmi. Hlavným cieľom predkladanej práce je redizajn študentského časopisu Občas Nečas. Vzhľadom na to, že časopis nemá presne zadefinovanú vizuálnu identitu, môže jeho aktuálny stav pôsobiť neucelene. Výstupom redizajnu loga časopisu a vytvoreniu nového loga je dizajn manuál.
Kľúčové slová: vizuálna identita, logo, web, dizajn manual

Metatextové prvky autorského „ja“ v ruských мédiách (na základe článkov Very Gulyaevoj)

máj 19 2024

Autorka: Kravchenko Bohdana
Abstrakt: Daná práca má interdisciplinárny charakter, keďže sa v nej rieši problematika mediálnej lingvistiky a pragmalingvistiky s akcentom na pragmatiku textu. V práci je potrebné zamerať sa predovšetkým na výklad kľúčových pojmov z vyššie uvedených disciplín s akcentovaním charakteristiky prostriedkov vyjadrovania adresácie, najmä egocentrikov. Empirická časť práce by mala reflektovať pragmatickú analýzu vybraných textov autorа s cieľom porovnať v nich použité prostriedky egoprezentácie.
Kľúčové slová: Pragmatika. Metatext. Egocentriky. Mediálna lingvistika.

Skúmanie mnohojazyčnosti u detí vo vzťahu k slovnej zásobe a významu

máj 19 2024

Autorka: Karin Kopasová
Abstrakt: Cieľom tejto práce bolo odhaliť a porovnať jazykovú kompetenciu u viacjazyčných detí z hľadiska stupňa znalosti slovnej zásoby a pochopenia významu slov v izolácii a v kontexte. Na dosiahnutie tohto cieľa sme využívali metódu experimentálneho testovania, prípadových štúdií, analýzy a komparácie.
Kľúčové slová: viacjazyčnosť u detí, jazyková kompetencia, lexikálna rovina, sémantická rovina.

„O-O-O!“ („Odpadová“ kultúra – medzi ordinárnosťou a obscénnosťou)

máj 19 2024

Autorka: Bc. Nikoleta Jakušová
Abstrakt: Prostredníctvom úvahovo-interpretačnej sondáže sledujeme rôzne polohy (nie sexuálne) toho, ako výrazové kategórie erotickosť a pornografickosť figurujú v kontexte „odpadovej“ kultúry. Kľúčovým pojmom práce sa potom stáva obscénnosť, pretože tá v sebe spája prvky erotickosti a pornografickosti (zvádzanie a zobrazovanie). Z práce vyplýva, že obscénne sa stáva v „odpadovej“ kultúre bežným javom, a preto si všímame práve väzby medzi obscénnosťou a ordinárnosťou. Zámerom textu je teda predstaviť vstup do tejto problematiky a vytvoriť sumár modelových diel kultúry „o-o-odpadovej“.
Kľúčové slová: „odpadová“ kultúra, erotickosť, pornografickosť, ordinárnosť, obscénnosť

Národná úroveň klimatickej politiky na území Slovenskej republiky

máj 19 2024

Autor: Miroslav Figuli
Abstrakt: Práca sa zameriava na aktuálny stav a východiská Slovenskej republiky (SR) v oblasti jednotlivých politík, ktorých vznik a smerovanie ovplyvňuje predovšetkým klimatická zmena a reakcie na ňu z medzinárodnej strany a strany Európskej únie. Na úvod autor analyzuje zmenu klímy ako aktuálny determinant politických výziev a taktiež skúma historický vývoj najvýznamnejších stretnutí, dohôd a implementačných opatrení, ktoré mali a stále majú priamy vplyv na postoj a situáciu v SR. Pomocou sekundárnej analýzy klimatických prejavov, hlavných výziev a čiastkových cieľov na území SR sa práca v druhej kapitole zameria aj na stručný opis národných stratégií, plánov, programov a konkrétnych projektov, ktoré sa začali aplikovať na jej území. Cieľom práce je tiež odhaliť silné a slabé stránky, ktoré SR v boji so zmenou klímy má a možnosti, s ktorými ako krajina disponuje.

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!