Uznanie vzdelania lekárov z Ukrajiny v Slovenskej republike

nov 12 2024

Recognition of the education of doctors from Ukraine in the Slovak Republic

Abstrakt: Situácia v zdravotníctve v kontexte nedostatku lekárov v Slovenskej republike je vážna. Tento článok pojednáva o súčasnom legislatívnom ukotvení zdravotníckeho povolania lekár na Slovensku. Obsahuje tiež rozbor súčasnej situácie v súvislosti so vzdelávaním a uznávaním kvalifikácie lekárov, ktorí získali kvalifikáciu na Ukrajine a chcú vykonávať zdravotnícke povolanie lekár na Slovensku. Venuje sa tiež právnemu ukotveniu ukrajinského lekára v slovenskej legislatíve. Cieľom príspevku je na základe teoretických poznatkov a príslušných predpisov identifikovať možnosti uznania vzdelania ukrajinských lekárov na Slovensku.
Kľúčové slová: Legislatíva. Lekár. Uznávanie kvalifikácií. Vzdelávanie.

Abstract: The situation in the healthcare in the context of the shortage of doctors in the Slovak Republic is serious. This article discusses the current legislative framework for the medical profession of doctor in Slovakia. It also includes an analysis of the current situation regarding the education and recognition of qualifications of doctors who obtained their qualifications in Ukraine and wish to practice medicine in Slovakia. Additionally, it addresses the legal status of Ukrainian doctors within Slovak legislation. The aim of the paper is to identify the possibilities of recognizing the education of Ukrainian doctors in Slovakia based on theoretical knowledge and relevant regulations.
Key words: Legislation. Doctor. Recognition of qualifications. Education.

Význam zdravotníckeho povolania lekár je nespochybniteľný. Lekár má obrovský vplyv na jednotlivcov, ale aj na spoločnosť ako celok. Pomáha ľuďom, zbavuje ich bolesti a veľakrát zachraňuje život. V priebehu posledných rokov sa prostredníctvom vedeckých a technických pokrokov veľa zmenilo. Pokrok priniesol nové poznatky a informácie, ktoré lekár už nie je schopný absorbovať. Preto už nie sú univerzálni lekári ako v minulosti, ale pre zachovanie odbornosti lekára sa vyžaduje špecializácia.

Zdravotnícke povolanie lekár na Slovensku

V roku 2022 pracovalo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (2023) na Slovensku 20 234 lekárov. Z hľadiska vekovej štruktúry evidujeme v roku 2022 najviac lekárov vo veku od 60 a viac rokov (25,1 %) a 30-39 rokov (23,1 %). V období posledných desiatich rokov (2013 – 2022) bol zaznamenaný mierny nárast podielu lekárov vo veku menej ako 40 rokov (30,8 % v roku 2013; 34,9 % v roku 2022).

Tabuľka č.1: Veková štruktúra lekárov za obdobie 2009-2022

Situácia v našom zdravotníctve je vážna. Ako uvádza zdravotnícky denník (2024) na Slovensku chýbalo začiatkom roku 2023 spolu 713 všeobecných lekárov, z toho 484 lekár pre dospelých a 229 lekárov pre deti a dorast. Samozrejme nejde len o nedostatok týchto lekárov, ale aj iných špecialistov. Žilinský samosprávny kraj zverejnil dňa 17. apríla 2024 tlačovú správu, kde uviedol aktuálny stav a vekovú škálu lekárov v Žilinskom kraji nasledovne:

  • lekári - špecialisti v odbore Neurológia – z celkového počtu 36 zmluvných lekárov je 34 % vo veku nad 60 rokov,
  • lekári - špecialisti v odbore Pneumológia a ftizeológia – z celkového počtu 8 zmluvných lekárov je 25 % vo veku nad 60 rokov,
  • lekári - špecialisti v odbore psychiatria – z celkového počtu 29 zmluvných lekárov je 38 % vo veku nad 60 rokov,
  • lekári - špecialisti v odbore Urológia – z celkového počtu zmluvných lekárov 15 je 47 % vo veku nad 60 rokov,
  • lekári - špecialisti v odbore Kardiológia – z celkového počtu 17 zmluvných lekárov je 41 % vo veku nad 60 rokov,
  • lekári - špecialisti v odbore Oftalmológia - z celkového počtu 41 zmluvných lekárov je 34 % vo veku nad 60 rokov,
  • lekári - špecialisti v odbore Klinická imunológia a alergológia – z celkového počtu 22 zmluvných lekárov je 23 % vo veku nad 60 rokov.

Nedostatok lekárov špecialistov začína už počas vzdelávania a získavania odbornosti. Výchova jedného lekára špecialistu, ktorý môže prevádzkovať ambulanciu trvá minimálne 10 - 12 rokov, v prípade náročnejších odborov ešte viac. Absolventi lekárskeho štúdia sa špecializujú na finančne atraktívnejšie odbory (napr. plastická chirurgia, očné a pod.), špecializácie s menej atraktívnym oceňovaním výkonov trpia nedostatkom záujemcov (neurológia, pneumológia a ftizeológia). Počet lekárov znižuje aj ich odchod do zahraničia. (Tlačová správa, 2024)

Podmienky pre výkon zdravotníckeho povolania lekár na Slovensku

Podmienkou pre výkon zdravotníckeho povolania lekár je získanie odbornej spôsobilosti, a to v zmysle nariadenia vlády č. 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,nariadenie vlády“), ktoré stanovuje, že odborná spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností sa získava nadobudnutím vysokoškolského vzdelania druhého stupňa v doktorskom študijnom programe všeobecné lekárstvo v študijnom odbore všeobecné lekárstvo. Na Slovensku môžeme absolvovať toto vzdelanie na štyroch lekárskych fakultách, a to:

  • Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave,
  • Jesseniovej lekárskej fakulte univerzity Komenského v Martine,
  • Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach,
  • Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Po nadobudnutí odbornej spôsobilosti je lekár oprávnený vykonávať odborné pracovné činnosti preventívnej a liečebnej starostlivosti, ktoré zodpovedajú rozsahu a obsahu získaného vzdelania.

Vzdelávanie u lekárov je nevyhnutné počas celého života, nielen počas štúdia na vysokej škole. Prostredníctvom vysokoškolského vzdelania druhého stupňa v doktorskom študijnom programe všeobecné lekárstvo v študijnom odbore všeobecné lekárstvo získava lekár odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností. Štúdium tohto odboru trvá šesť rokov v dennej forme štúdia a jeho úspešné absolvovanie vedie k získaniu titulu ,,MUDr.“ – doktor všeobecného lekárstva.

Je dôležité spomenúť aj podmienky na výkon zdravotníckeho povolania, ktorými sú v zmysle zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,zákon o poskytovateľoch“):
a) spôsobilosť na právne úkony v celom rozsahu,
b) zdravotná spôsobilosť,
c) odborná spôsobilosť,
d) bezúhonnosť,
e) registrácia.

Po nadobudnutí odbornej spôsobilosti na výkon odborných pracovných činností je lekár povinný vzdelávať sa ďalej. Nadväzne na nadobudnutú odbornú spôsobilosť na výkon zdravotníckeho povolania lekár si ďalšie vzdelávanie zabezpečuje prostredníctvom:

  • špecializačného štúdia,
  • certifikovaných pracovných činností,
  • sústavného vzdelávania.

Špecializačné štúdium

Zoznam všetkých špecializačných odborov v povolaní lekár je uvedený v prílohe č. 3 a prílohe č. 4 nariadenia vlády, ktorý uvádzame aj v tabuľke nižšie:

Tabuľka č. 2 Zoznam špecializačných odborov pre zdravotnícke povolanie lekár

Ďalším vzdelávaním pracovníkov v zdravotníctve rozumieme zvyšovanie alebo prehlbovanie odbornej spôsobilosti. Odborná spôsobilosť sa zvyšuje získaním diplomu o špecializácii a získaním certifikátu a prehlbuje sa sústavným vzdelávaním.

Ak chce lekár vykonávať špecializované pracovné činnosti, musí získať diplom o špecializácii v špecializačných odboroch uvedených v prílohe č. 3 alebo prílohe č. 4 nariadenia vlády (zoznam uvedený v tabuľke č. 2). Absolvovaním špecializačného štúdia má lekár právo používať profesijné označenie ,,lekár špecialista“ spojené s názvom príslušného špecializačného odboru.

Aktuálne je na Slovensku 96 špecializačných študijných programov a 30 certifikovaných pracovných činností, do ktorých sa môžu lekári zaradiť.

Minimálna dĺžka špecializačného štúdia je uvedená v nariadení vlády a bližšie ju upravujú jednotlivé minimálne štandardy, ktoré sú zverejnené na webe Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len ,,MZ SR“) a sú pre všetky vzdelávacie ustanovizne záväzné. Návrhy na zmenu dĺžky štúdia, názvu, obsahu a rozsahu minimálneho štandardu navrhuje Akreditačná komisia Ministerstva zdravotníctve Slovenskej republiky na ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.

Priebeh špecializačného štúdia

Zdravotníckeho pracovníka, teda aj lekára, zaraďuje do špecializačného štúdia vzdelávacia ustanovizeň, ktorá získala osvedčenie o akreditácii.

Špecializačné vzdelávanie prebieha pomocou akreditovaných študijných programov. Podľa § 69 nariadenia vlády pozostáva špecializačné štúdium z praktickej časti a teoretickej časti, pričom prevažnú časť špecializačného štúdia tvorí praktická časť. Praktickú časť absolvuje zdravotnícky pracovník pod vedením vedúceho pracovníka príslušného pracoviska zdravotníckeho zariadenia alebo pod vedením zdravotníckeho pracovníka s príslušnou odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činností (ďalej iba „školiteľ“). To znamená, že počas špecializačného štúdia, lekár môže vykonávať špecializované pracovné činnosti len pod odborným vedením školiteľa.

Podľa vyhlášky č. 74/2019 Z. z. o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, sa lekárom prideľujú kredity za špecializačné štúdium, certifikačnú prípravu a absolvovanie akreditovaného študijného programu sústavného vzdelávania.

Ukončenie špecializačného vzdelávania sa vykonáva podľa § 41a zákona o poskytovateľov záverečnou skúškou, tzv. špecializačnou skúškou. Na vykonanie špecializačnej skúšky zriaďuje vzdelávacia ustanovizeň skúšobnú komisiu. Skúšobná komisia je zložená najmä zo špecialistov v príslušnom špecializačnom odbore, v ktorej sú zastúpení špecialisti zo všetkých vzdelávacích ustanovizní uskutočňujúcich akreditovaný špecializačný študijný program v príslušnom špecializačnom odbore.

Vzdelávacia ustanovizeň po úspešnom absolvovaní špecializačného štúdia vydá lekárovi diplom o špecializácii v súlade s Vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 133/2022 Z. z. ktorou sa ustanovujú vzory diplomov o špecializácii a certifikátov.

Špecializačné štúdium zabezpečuje v súčasnosti niekoľko vzdelávacích ustanovizní na Slovensku. V tabuľke nižšie uvádzame zoznam týchto vzdelávací ustanovizní s jednotlivými fakultami.

Tabuľka č. 3 Zoznam vzdelávacích ustanovizní vzdelávajúcich špecializácie lekárov

Uznávanie pregraduálneho vzdelania ukrajinského lekára

V zmysle § 7 zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 422/2015 Z. z.“) sa na výkon zdravotníckeho povolania lekár vyžaduje vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Žiadateľ spĺňa ustanovené kvalifikačné predpoklady, ak je držiteľom vysokoškolského diplomu podľa § 4 ods. 2 písm. b) alebo písm. c), ktorý potvrdzuje, že lekár z Ukrajiny (ďalej len ,,žiadateľ“) absolvoval vzdelávanie vyžadované na výkon zdravotníckeho povolania lekár a po porovnaní obsahu a rozsahu absolvovaného vzdelávania žiadateľa je rovnocenné obsahu a rozsahu vzdelávania, ktoré sa vyžaduje v Slovenskej republike.

Každý lekár z Ukrajiny, alebo iného tretieho štátu, si musí požiadať o uznanie vzdelania. Bez uznania odbornej kvalifikácie, lekár s kvalifikáciou získanou na Ukrajine nemá odbornú spôsobilosť a v zmysle právnych predpisov Slovenskej republiky nemôže pracovať ako lekár.

Uznávanie zdravotníckych základných odborných (pregraduálnych) kvalifikácií sa uskutočňuje v dvojstupňovom procese:

1. stupeň
Žiadateľ požiada Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (ďalej len ,,MŠVVaM SR“) o uznanie dokladu o vzdelaní. Pri uznávaní dokladov o vzdelaní sa posúdi, či doklad o vzdelaní bol nadobudnutý na štátom uznanej škole a či vzdelanie spĺňa formálne náležitosti porovnateľnosti podľa požiadaviek vyžadovaných v Slovenskej republike. Ak áno, MŠVVaM SR vydá rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní.

2. stupeň
Po uznaní dokladu o vzdelaní (ukončený 1. stupeň uznania) je žiadateľ povinný vykonať doplňujúcu skúšku na vysokej škole, ktorá poskytuje rovnaký študijný program, v ktorom žiadateľ žiada o uznanie odbornej kvalifikácie.

Doplňujúca skúška pre lekárov je realizovaná na uznanej vzdelávacej inštitúcii (vysokej alebo strednej škole v Slovenskej republike). Doplňujúca skúška pre zdravotnícke povolanie lekár je preverenie znalostí a vedomostí žiadateľov, ktorí žiadajú o uznanie odbornej kvalifikácie na výkon zdravotníckeho povolania lekár v Slovenskej republike. Skúška sa vykonáva v štátnom jazyku (slovenskom jazyku). Náležitosti a postup pri vykonaní doplňujúcej skúšky upravuje § 18a zákona č. 422/2015 Z. z. a vyhláška Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky č. 30/2018 Z. z. o doplňujúcej skúške.

Po úspešnom vykonaní doplňujúcej skúšky vydá MŠVVaM SR rozhodnutie o uznaní odbornej kvalifikácie. Rozhodnutie MŠVVaM SR o uznaní odbornej kvalifikácie je dokladom o odbornej spôsobilosti na samostatný výkon odborných pracovných činnosti v zdravotníckom povolaní lekár. V zmysle nariadenia vlády - lekár, ktorý získal odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností samostatne vykonáva odborné pracovné činnosti preventívnej a liečebnej starostlivosti, ktoré zodpovedajú rozsahu a obsahu získaného vzdelania. Toto vzdelanie je rovnocenné so slovenským, teda tým, keď na Slovensku človek absolvuje vysokoškolské vzdelávanie druhého stupňa v doktorskom študijnom programe všeobecné lekárstvo v študijnom odbore všeobecné lekárstvo, ktoré trvá v dennej forme štúdia šesť rokov a zahŕňa najmenej 5 500 hodín teoretickej výučby a praktickej výučby. Týmto štúdiom sa získavajú primerané vedomosti a zručnosti:

  1. vo vedách, vo vedných oblastiach, na ktorých je založená medicína a dobré ovládanie vedeckých metód vrátane princípov merania biologických funkcií, hodnotenia vedecky zistených faktov a analýz údajov,
  2. o štruktúre, funkciách a správaní zdravých osôb a chorých osôb, o vzťahoch medzi zdravím a životným a pracovným prostredím, psychosociálnym prostredím a spôsobom života človeka,
  3. z klinických disciplín a praktík, ktoré poskytujú ucelenú predstavu o mentálnych chorobách a fyzických chorobách a o medicíne z hľadiska prevencie, diagnostiky, liečby a humánnej reprodukcie,
  4. v radiačnej ochrane zamerané na vznik, interakcie a základy detekcie ionizujúceho žiarenia, fyzikálne charakteristiky rádiologických zariadení používaných na diagnostiku a liečbu, základné princípy radiačnej ochrany zdravotníckych pracovníkov pri práci so zdrojmi žiarenia, zabezpečenie radiačnej ochrany pacientov, odôvodnenie, optimalizáciu a diagnostické referenčné úrovne lekárskeho ožiarenia, osobitné požiadavky na zabezpečenie radiačnej ochrany detí a tehotných žien a zamerané na mimoriadne situácie a nehody a klinická prax v nemocnici pod odborným vedením. (nariadenie vlády)

Ďalšie uznanie vzdelávanie lekárov

Po uznaní odborných – pregraduálnych kvalifikácií uznáva MZ SR v jednostupňovom procese zdravotnícke špecializované odborné kvalifikácie.
MZ SR je podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov kompetentným orgánom na uznávanie:

  • dokladov o špecializácii vydaných vzdelávacími inštitúciami alebo inými oprávnenými orgánmi podľa právnych predpisov členských štátov alebo tretích štátov, ktoré zodpovedajú odbornej spôsobilosti na výkon špecializovaných pracovných činností (špecializačné odbory uvedené v tabuľke č. 2 v zmysle nariadenia vlády)
  • certifikátov vydaných vzdelávacími inštitúciami alebo inými oprávnenými orgánmi podľa právnych predpisov členských štátov alebo tretích štátov, ktoré nemajú charakter dokladu o špecializácii a ktoré zodpovedajú odbornej spôsobilosti na výkon certifikovaných pracovných činností (certifikované pracovné činnosti uvedené v prílohe č. 3 nariadenia vlády).

Ak žiadateľ spĺňa všetky potrebné náležitosti, MZ SR vydá rozhodnutie o uznaní dokladu o špecializácii (alebo certifikátu).

Lekár, ktorý získal odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností, samostatne vykonáva špecializované pracovné činnosti preventívnej a liečebnej starostlivosti, revíznu činnosť a posudkovú činnosť podľa akreditovaného špecializačného študijného programu príslušného špecializačného odboru a samostatne vykonáva aj konzultačnú činnosť, usmerňuje starostlivosť pri vytváraní a ochrane zdravých životných a pracovných podmienok a vykonáva výskumnú, výchovnú a vzdelávaciu činnosť spojenú s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Lekár, ktorý získal odbornú spôsobilosť na výkon certifikovaných pracovných činností, samostatne vykonáva certifikované pracovné činnosti preventívnej a liečebnej starostlivosti podľa akreditovaného certifikačného študijného programu príslušnej certifikovanej pracovnej činnosti.

Na Slovensku sa lekár po skončení pregraduálneho vzdelávania, teda po absolvovaní doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo v študijnom odbore všeobecné lekárstvo, zamestná u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, a lekár sa zaradí do špecializačného štúdia do špecializačného odboru podľa dohody so zamestnávateľom.

Záver

Aj napriek nedostatku lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov je systém uznávania vzdelania na Slovensku pomerne komplikovaný. Nie každý lekár zo zahraničia môže ihneď pracovať na Slovensku. O výkon zdravotníckeho povolania v Slovenskej republike majú prioritne záujem cudzinci - osoby, ktoré získali zdravotnícke vzdelanie na území nečlenských štátov Európskej Únii. SR realizovala viacero opatrení na zjednodušenie integrácie zdravotníckych pracovníkov z nečlenských štátov Európskej Únie (ďalej len ,,EÚ“) do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti v SR. Pre osoby, ktoré získali zdravotnícke vzdelanie v zdravotníckom povolaní lekár na území Ukrajiny bola zabezpečená prostredníctvom Ústavu lekárskej terminológie a cudzích jazykov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave výučba slovenského jazyka s odborným zameraním pre štúdium medicíny a aj prax v oblasti výkonu zdravotníckych povolaní. Pred uznaním odbornej kvalifikácie bol osobám, ktoré získali zdravotnícke vzdelanie na území nečlenských štátov EÚ umožnený výkon dočasnej odbornej stáže u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, s cieľom umožnenia oboznámenia sa s pracovnými podmienkami a materiálno - technickým vybavením zdravotníckych zariadení, ako aj s celým systémom poskytovania zdravotnej starostlivosti. Skrátené boli aj lehoty na uznávanie dokladov o ďalšom vzdelávaní osôb, ktoré získali vzdelanie na území nečlenských štátov EÚ.

Autorka:
Marianna, Kapustová, PhDr.
VŠZaSP sv. Alžbety

Zoznam bibliografických odkazov

MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY. 2006. Vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v Slovenskej republike. ISBN 978-80-968133-3-9.

Nariadenie vlády č. 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov

Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
č. 30/2018 Z. z. o doplňujúcej skúške.

Zákon č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Vyhláška č. 74/2019 Z. z. o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania zdravotníckeho pracovníka.

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 133/2022 Z. z. ktorou sa ustanovujú vzory diplomov o špecializácii a certifikátov.

NÁRODNÉ CENTRUM ZDRAVOTNÍCKYCH INFORMÁCIÍ. 2022. Ročné výkazy za rok 2022. [online]. NCZI [cit. 2024. 08. 20]. Dostupné na internete: https://www.nczisk.sk/Pages/default.aspx

Zdravotnícky denník. Na Slovensku vlani chýbalo 713 všeobecných lekárov, podľa ÚDZS je situácia alarmujúca. [online]. ÚDZS [cit. 2024. 07. 10]. Dostupné na internete: https://zdravotnickydennik.sk/2024/07/na-slovensku-vlani-chybalo-713-vse...

Žilinský samosprávny kraj : Tlačová správa. Bez systémového riešenia zo strany štátu hrozí zhoršovanie prístupu pacientov k zdravotnej starostlivosti [online]. Žilina : ŽSK [cit. 2024-04-17]. Dostupné na internete: https://www.zilinskazupa.sk/sk/aktuality/aktuality/bez-systemoveho-riese...