Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (ďalej len „SK SaPA“) vyzýva na rázne zakročenie proti slovným, či fyzickým útokom na zdravotníkov. Zároveň vyzýva občanov, ktorí odmietajú očkovanie, aby si uvedomili, že zdravotníci nie sú perpetuum mobile. Postoj určitých skupín, ktoré sú proti očkovaniu, či útočia na zdravotníkov, je potrebné rázne odsúdiť, nakoľko dehonestuje prácu všetkých, ktorí každý deň nasadzujú svoje vlastné životy pre záchranu pacientov s ochorením COVID-19.
„Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad viacerými udalosťami, ktoré sa objavili v spoločnosti v
dôsledku odmietania dodržiavať protiepidemické opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19. Napriek vážnej situácii, v ktorej sa snažíme, aby naše nemocnice fungovali, aby sme zachránili čo najviac ľudí , ktorí sa infikovali, sú medzi nami ľudia, ktorí vyvolávajú konflikty v spoločnosti a vyzývajú na nerešpektovanie opatrení, či na odmietanie očkovania“, uvádza prezidentka SK SaPA Lazorová.
Od sestier a pôrodných asistentiek sa očakáva, že aj naďalej budú poskytovať 100 %-nú starostlivosť o pacientov. Avšak dennodenne vnímajú ľahostajný prístup a vyjadrenia niektorých ľudí, vrátane politikov, k zľahčovaniu situácie s ochorením COVID-19 na Slovensku, k odmietaniu prekrývania horných dýchacích ciest respirátorom a spochybňovanie významu očkovania, čo treba zásadne odsúdiť. Takýto prístup vôbec nepodporuje sestry a pôrodné asistentky, aby aj naďalej poskytovali starostlivosť všetkým pacientom v náročných podmienkach a na hrane svojich síl.
Sestry a pôrodné asistentky sú unavené, vyhorené a už nevládzu. „Takmer rok sme neboli poriadne doma“, tvrdia sestry a pôrodné asistentky. „Je neetické žiadať od nás takéto obete, zatiaľ čo časť verejnosti sa správa nezodpovedne, agresívne, ba dokonca útočí.“ Slabšiu prvú vlnu pandémie vystriedala omnoho silnejšia druhá vlna, ktorá zvýšila celkovú úmrtnosť na Slovensku o 125 % a vyžiadala si tisíce životov, vrátane zdravotníkov. Nebola dostupná overená liečba a zároveň nebola prístupná vakcína. Teraz sme v inej situácii. Ľudia majú možnosť sa vyhnúť akútnemu priebehu ochorenia, resp. môžu znížiť jeho dôsledky na svoje zdravie, napriek tomu nie sú ochotní to urobiť. Zaťažujú tak nielen zdravotníkov, ale aj ekonomiku štátu, čo treba odsúdiť.
Odporcovia očkovania, ako aj niektorí politici, by si mali uvedomiť závažnosť situácie, ktorú slovenské zdravotníctvo postihlo, pretože ak sestry a pôrodné asistentky neprídu do práce z dôvodu ich pretrvávajúceho fyzického a psychického vyčerpania a nezodpovedným správaním určitých skupín ľudí, pýtame sa, kto sa o nich a ich príbuzných postará? Možno tí, ktorí popierajú súčasnú situáciu s pandémiou, sa prihlásia a prídu pomôcť unaveným zdravotníkom do nemocníc ako dobrovoľníci. Ich pomoc radi uvítame. Prežiť jednu službu „v koži sestry“ im ukáže smutnú realitu a potom snáď sa dočkáme pochopenia.
Zdroj: Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 38 000 sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.